МАНІПУЛЯЦІЯ: Держава скасувала оплату комуналки на час війни

МАНІПУЛЯЦІЯ: Держава скасувала оплату комуналки на час війни

22 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1351

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах поширюють інформацію, нібито держава звільнила українців від оплати комуналки на час війни. Деякі категорії громадян нібито можуть отримати компенсацію суми комунальних платежів, а для деяких — комуналку нібито взагалі скасовано. Стверджують, що для отримання такої пільги українці мають подати заявку.

Скриншот допису

Утім, це маніпуляція. Український уряд не скасовував оплату комунальних платежів, а лише заборонив нараховувати неустойки за їх несвоєчасну оплату та відключати комунальні послуги через заборгованість.

Посилання у дописі на Facebook веде на новинний канал у Telegram. Тож можна зробити висновок, що пост створили спеціально для розкрутки цього каналу. Примітно, що у самому Telegram-каналі новини про скасування комуналки для українців немає, хоча допис у Facebook стверджує, що є.

Варто зазначити, що часто мета подібних публікацій не донесення інформації, а збільшення підписників Telegram-каналів обманним шляхом. Із цією метою, щоб дізнатися більше інформації на тему новини, закликають перейти за посиланням – у шапці профілю, якщо це в Instagram, та посиланням у дописі, якщо це Facebook.

Ми неодноразово спростовували фейки подібного характеру. Зазвичай, їх автори використовують клікбейтні заголовки, які містять емоційно-забарвлену лексику, наприклад, «стосується кожного українця», «офіційно», «термінова новина» тощо. Також в подібних дописах апелюють до нібито офіційних повідомлень від органів влади.  

Згідно з постановою Кабінету міністрів України №206 від 5 березня 2022 року, уряд заборонив до кінця дії воєнного стану в Україні нараховувати на заборгованість за комунальні послуги неустойки, інфляційні нарахування та проценти річних. Документ також забороняє відключати споживачів від житлово-комунальних послуг у разі несплати комуналки або її сплати не в повному обсязі. Таким чином, це рішення дозволяє відтермінувати оплату комуналки для громадян, які через війну опинилися у фінансовій скруті, однак воно не скасовує нарахування за комунальні послуги.

Що стосується пільг на оплату комунальних послуг, Кабмін 7 березня 2022 року ухвалив постанову №214, яка передбачає автоматичне продовження їх строку виплати на весь час воєнного стану плюс один місяць після його скасування. Відтак під час воєнного стану отримувачам пільг на комунальні послуги не потрібно звертатися до органів соцзахисту з будь-якими заявками на їх продовження.

Зазначимо, що наразі оплату комуналки скасували лише  деякі населені пункти. Зокрема, за словами мера Харкова Ігоря Терехова, оплата за всі комунальні послуги, яке надає місто, від 24 лютого і до кінця війни буде списана. Мер Тростянця Юрій Бова у своєму Facebook повідомив, що у березні були скасовані комунальні нарахування за водопостачання, водовідведення та квартплату.

Зустрічаючи дописи подібного характеру, перевірте, чи публікували вказане у дописі рішення або документ на офіційних сайтах Кабміну чи відповідних органів влади.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний