Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео про те, що ефективність західних вакцин від COVID-19 нібито впала зі 100% до 20% за два роки. Про це начебто свідчать публікації західних ЗМІ. Натомість російська вакцина «Спутник V» ефективна та не послаблює імунітет.
Утім, це — маніпуляція. Заголовки статей вирвані з контексту, західні ЗМІ не стверджують про низьку ефективність вакцин від COVID-19. А ефективність вакцини «Спутник V» не доведена.
Скриншот допису
Зібрані на відео статті справді існують, однак їхній зміст не підтверджує тезу про падіння ефективності вакцин проти COVID-19. Наприклад, у заголовку статті Daily Mail говориться про ефективність вакцини у 20%. Але в матеріалі уточнюють, що 20% ефективності — це тільки для запобігання передачі вірусу протягом пів року між людьми, що вакцинувалися двічі, а ефективність захисту вакцини від важких захворювань і смертності протягом шести місяців становить 90%. Тут ідеться про дослідження, проведене в Катарі з грудня 2020 по серпень 2021 року. У рамках дослідження опрацьовано дані майже одного мільйона людей, що проживали в Катарі.
У наступному заголовку статті The Sun вказують ефективність вакцини у 33%. Але у статті уточнюють, що такий низький відсоток релевантний для людей похилого віку, бо вони більш вразливі до COVID-19. Натомість автори зазначають, що ефективність захисту вакцини протягом двох тижнів після вакцинації залишається високою. Стаття наводить приклад дослідження в Ізраїлі, де вчені сформували дві групи людей старше 60 років (200 000 людей в кожній групі), одні отримали першу дозу вакцини проти COVID-19, інші — ні. На 14-й день після вакцинації кількість захворілих була на 33% меншою у групі вакцинованих пацієнтів, ніж у групі невакцинованих.
У цьому заголовку статті ConsumerAffairs говориться про ефективність вакцини у 39%. У статті вказується, що йдеться про доповідь Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю. Так, міністерство заявило, що ефективність вакцини Pfizer проти COVID-19 у країні становить лише 39%, оскільки варіант Дельта став домінуючим. Проте місцеві дані показали, що дві дози вакцини все ще дуже ефективні для запобігання важким захворюванням (88%) і госпіталізації (91%).
У заголовку Business Standard кажуть про ефективність вакцини у 42%. Насправді мається на увазі ефективність проти нових штамів вірусу, в той час, як ефективність проти старих штамів залишається на високому рівні.
Подібна компіляція заголовків окремих статей не може виступати доказом неефективності вакцинації COVID-19. Йдеться про порівняння непорівнянних даних:
- статті подані не у хронологічному порядку;
- у статтях представлена статистика з різних країн, за різний період, дані вакцинації від різних штамів, після першого та другого етапу вакцинації тощо;
- деякі медіа, статті яких показані у слайдшоу, відомі поширенням сумнівної інформації. Наприклад, Daily Mail за оцінкою Media Bias/Fact Check часто публікує оманливі та надмірно емоційні заголовки.
Перевірену інформацію щодо ефективності вакцин від COVID-19 можна подивитися на сайті Центрів з контролю та профілактики захворювань у США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Згідно з їхнім оновленням від 31 серпня 2023, вакцинація має відносно великий відсоток ефективності, але вона знижується через 1-2 роки після щеплення і є нижчою для людей з групи ризику.
Вакцинуватися завжди безпечніше, ніж захворіти. Завдання вакцини полягає в тому, щоб викликати в людському організмі імунну відповідь на інфекцію, стимулювати вироблення Т-лімфоцитів та антитіл. Тобто, вона не вбиває імунітет, а навпаки — формує його.
Всесвітня організація охорони здоров’я наразі не видала рекомендацію щодо закупівлі вакцини «Спутник V». Вакцина ще на етапі перевірки. Не схвалює вакцину і Європейське агентство з лікарських засобів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний