МАНІПУЛЯЦІЯ: Газ та електроенергія мають бути безкоштовними для українців за Конституцією

МАНІПУЛЯЦІЯ: Газ та електроенергія мають бути безкоштовними для українців за Конституцією

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
787

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють допис, в якому автор наголошує, що газ та електроенергія, мовляв, мають бути безкоштовними для українців. Посилається дописувач на Основний закон, тобто на Конституцію.

Скриншот допису, який поширюють у фейсбуці

Автор, ймовірно, посилається на ст.13 Конституції, відповідно до якої надра землі належать народу. Утім, хибно її інтерпретує.

Щодо газу, у автора порушена логіка трактування відносин між громадянами, газовидобувними компаніями та інститутом держави. Раніше ми вже спростовували схожий фейк про те, що газ має бути безкоштовним. 

Нагадуємо, що всі українці не мають фізичної можливості самостійно видобувати газ. Тому вони обирають людей до органів влади – верховної та місцевих рад – і делегують їм повноваження ухвалювати різні рішення. Органи влади надають дозволи видобувати газ, а газовидобувні компанії сплачують ренту за видобуток газу – тобто, вони теж наповнюють державний бюджет. Рента є своєрідною «платою» і для народу, адже і з неї у тому числі з державного бюджету потім оплачуються суспільні блага.

Крім того, в Україні недостатньо газу власного видобутку для потреб побутових споживачів (тих, які до початку функціонування ринку газу отримували газ за спеціальними, регульованими цінами). Тож частину газу ми імпортуємо з-за кордону. Відтак ціна на газ має, з-поміж іншого, встановлюватись за імпортним паритетом. Отже, газ безкоштовним бути не може.

Щодо електроенергії, то вона і взагалі не є корисною копалиною, яка лежить в надрах і може підпадати під ст.13 Конституції. Її треба виробляти, і займаються цим як державні (наприклад, НАЕК “Енергоатом”), так і приватні компанії. Це коштує грошей, адже, по-перше, компаніям треба закуповувати, з чого власне виробляють електроенергію, наприклад, ядерне паливо чи вугілля.  Так, станом на вересень 2020-го року виробнича собівартість 1 кВт*год електроенергії з атомних електростанцій була 59,87 коп. Тобто уже не безкоштовно.

По-друге, продавати результат виробництва – навіть на державному підприємстві – за собівартістю не можна. Адже тоді компанія не матиме грошей, аби підтримувати стабільну роботу та покращувати якість своїх послуг. У випадку з “Енергоатомом”, який є єдиним державним оператором атомної енергії в Україні, це, наприклад, підтримка реакторів в належному стані, їхні ремонт та модернізація чи додаткове навчання співробітників, які відповідають за безпеку атомної енергії.

Тому твердження автора про те, що газ та електроенергія мають бути безкоштовними, безпідставні та не відповідають реальному життю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний