МАНІПУЛЯЦІЯ: Генерал польської армії Раймунд Анджейчак заявив, що втрати України вимірюються мільйонами

МАНІПУЛЯЦІЯ: Генерал польської армії Раймунд Анджейчак заявив, що втрати України вимірюються мільйонами

22 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
284

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інтерв’ю ексначальника Генерального штабу Війська Польського Раймунда Анджейчака для польського медіа Polsat News. У ньому він нібито сказав, що втрати України потрібно рахувати мільйонами, а не сотнями тисяч. 

Це маніпуляція. Раймунд Анджейчак заявив про втрати у контексті біженців та мобілізаційного ресурсу. За різними підрахунками, через повномасштабне вторгнення за межами України перебуває від 4,9 до 6,5 млн українців. 

Скриншот допису 

18 березня 2024 року Polsat News опублікував інтерв’ю з ексочільником Генерального штабу Війська Польського Раймундом Анджейчаком (20182023), де обговорювали російсько-українську війну та потенційний напад рф на Польщу.

Зокрема проговорили ситуацію на фронті. Спікер відзначив, що наразі Україна знаходиться у складному становищі. Також Анджейчак заявив про брак людей в Україні: «І питання щодо того, скільки ще українці зможуть протриматися. Бракує їм понад 10 млн людей, я оцінюю, що втрати потрібно рахувати в мільйонах, а в сотнях тисяч. У країни немає ресурсів, немає засобів». Тобто ця заява не стосується прямих втрат на фронті, а вказує саме на велику кількість біженців внаслідок війни та брак мобілізаційного ресурсу. 

Оцінки Раймунда Анджейчака не зовсім коректні. 22 листопада 2023 року директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Елла Лібанова повідомила, що наразі майже 9 млн українців перебувають за межами України. З них 3 млн — це трудові мігранти, які виїхали з країни ще до вторгнення. 4,3 млн українців перебувають у країнах ЄС, близько 1 млн у Великій Британії, США, Канаді, інших країнах, 1,2 млн — на території рф.  

Центр економічної стратегії 18 березня 2024 року опублікував дослідження, де вказує, що на кінець січня 2024 року за кордоном через війну перебуває 4,9 млн українців. Більшість з них — це жінки та діти. УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців на момент 14 березня 2024 року повідомляє про 6,5 млн біженців, які знаходяться за межами України. 

Тоді як військові втрати України вимірюються не мільйонами, а тисячами. З відкритих даних автори «Книги пам’яті полеглих за Україну» з’ясували про 24,5 тис. померлих військових, чиї імена відомі, 15 тис. зниклих безвісти, 3400 полонених у період із 24 лютого 2022 року по 14 листопада 2023 року. Кількість померлих, яку вказують дослідники, за їхніми оцінками складає не менше ніж 70% від загальної кількості бойових та небойових смертей зі Збройних Сил України, СБУ та МВС. Тобто справжня цифра померлих може складати трохи більше як 30 тис. Кількість поранених становить близько 90-100 тис. осіб, проте переважна більшість воїнів з пораненнями або контузією продовжують службу або згодом повернуться до своїх побратимів після лікування.

«Книга пам’яті полеглих за Україну» — це проєкт, заснований 22 липня 2014 року. Його команда відстежувала бойові та небойові втрати України у зоні проведення АТО/ООС, а тепер досліджує втрати під час повномасштабного вторгнення.

Схожу оцінку наводив і Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції 25 лютого 2024 року — тоді він повідомив про 31 тис. українських військових, які загинули за два роки російського повномасштабного вторгнення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний