Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, що Майнцький університет імені Йоганна Гутенберга опублікував дослідження, у якому йдеться, що головні німецькі ЗМІ відстоюють ідею війни та небезпечної ескалації проти росії. Мовляв, фахівці університету вважають, що аналіз медіапростору інших країн ЄС може дати аналогічні результати. Автори дописів додають, що за таких умов мир на континенті — непопулярна і немодна ідея, альтернатива якій — тільки Третя світова війна.
Утім, це маніпуляція. Майнцький університет не робив таких висновків.
Натомість у дослідженні «Якість висвітлення у ЗМІ війни в Україні» автори вказали, що німецькі новинні сайти часто критикують за однобоке висвітлення ситуації, бо, мовляв, надання військової підтримки Україні може призвести до негативних військових та економічних наслідків для населення Німеччини та всього світу. Тож аналітики вирішили встановити, чи правдиві ці звинувачення та чи дотримуються ЗМІ балансу думок у зображенні подій у російсько-українській війні.
Дослідники обрали вісім популярних німецьких медіа для аналізу висвітлення війни в Україні за період з 24 лютого по 31 травня 2022 року. У зв`язку з цим вони наголосили, що за результатами цього дослідження можна буде робити висновок про роботу лише обраних медіа, а не про всі ЗМІ Німеччини.
Фахівці проаналізували заходи для припинення війни, які найчастіше згадувалися у медіа. Так, дослідження показало, що найбільше повідомлень було присвячено економічним санкціям проти росії (1168 згадувань). Дещо менше ЗМІ писали про військову підтримку України (748 кейсів). Також розглядали дипломатичні шляхи закінчення війни (393 кейси). Найменше згадували про безпосереднє постачання важкого озброєння (330 кейсів) та гуманітарні заходи (284 рази).
Найбільш позитивно медіа оцінили гуманітарну допомогу (93%), військову підтримку України (74%), менш однозначно — постачання важкого озброєння (66%), думки у медіа розділились щодо користі запровадження економічних санкцій (64% — за) та дипломатичних заходів (43% — за).
«Той факт, що військова підтримка України в цілому і постачання важкого озброєння зокрема були представлені в більшості досліджуваних ЗМІ як такі, що явно переважають, а також як більш розумні, ніж дипломатичні заходи, є зрозумілим з огляду на жахливі кадри з України», — зазначили дослідники Майнцького університету у висновку. Хоча й зазначили, що ці дані є дещо неочікуваними та ймовірно при аналізі більш ранніх повідомлень вони були б іншими.
До того ж у дослідженні йдеться про те, що ЗМІ одностайно визнали росію агресором. «Утім, такий характер повідомлень не викликає здивування, оскільки росія — з усім можливим розумінням, що розширення НАТО на схід може сприйматися там як загрозливе — веде агресивну війну проти України, порушуючи міжнародне право і не залишаючи місця для інших оцінок», — заявили аналітики.
Повідомлення про необхідність переговорів та звинувачення країн ЄС у постачанні Україні зброї, яке нібито продовжує війну, — частина давнього російського наративу. Такими заявами російські та проросійські медіа, а також російські державні діячі намагаються перекласти відповідальність за агресію на Захід, НАТО або Україну. Хоча протистояння триває не тому, що країни-партнери постачають зброю, а через вторгнення росії на територію України, розпочате ще у 2014 році.
Раніше ми спростовували заяву міністра мзс сергія лаврова, нібито Україну «накачують» зброєю й утримують від мирних переговорів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний