МАНІПУЛЯЦІЯ: Громадяни ОАЕ не сплачують податки, зате мають безкоштовну освіту та медицину

МАНІПУЛЯЦІЯ: Громадяни ОАЕ не сплачують податки, зате мають безкоштовну освіту та медицину

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1622

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про рівень життя в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ). Кажуть, громадяни ОАЕ взагалі не сплачують податки, зате мають безкоштовну освіту та медицину. Крім того, користувачі наводять цитату Мохаммеда ібн Рашида Аль Мактума, правителя Дубаю, прем’єр-міністра та віце-міністра ОАЕ: “Я хочу, щоб мої люди жили краще зараз. Щоб вони вчились в університетах зараз. Щоб вони були здоровими зараз. А не через 20 років. Роль влади полягає в тому, щоб створювати обставини, за яких люди здатні реалізовувати власні мрії та амбіції, а не такі обставини, що забезпечують владі контроль”.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Утім, твердження про рівень життя в ОАЕ є маніпулятивним. В ОАЕ немає податку на доходи фізичних осіб, але є інші податки. Щодо рівня життя, то економічний успіх ОАЕ здебільшого зумовлений запасами природних ресурсів.

Походження цитати шейха Мохаммеда

Цитата шейха Мохаммеда справжня, але насправді це два висловлювання, які він казав у різний час. Першу частину цитати про освіту та медицину (включно до “а не через 20 років”) шейх сказав в інтерв’ю для американської програми “60 minutes” у 2007 році. Другу ж частину, присвячену ролі влади, він написав у посланні для свого народу в 2016 році.

Податки в ОАЕ

В ОАЕ немає податку на доходи фізичних осіб. Утім, існують інші податки:

  • Податок на додану вартість (ПДВ) — включений у більшість товарів та послуг з 2018 року (5%).
  • Акцизний збір — введений з 2017 року для газованих і енергетичних напоїв, тютюнових виробів, з 2019 — на електронні сигарети та рідини для них, солодких напоїв. Причому йдеться про доволі високі збори — так, для тютюнових виробів ставка складає 100%, а для газованих напоїв — 50%.
  • Корпоративний податок для нафтових компаній та іноземних банків, окрім випадків, коли ті знаходяться у вільних економічних зонах.
  • Податки для туристів, які користуються послугами ресторанів, готелів та ін.туристичних об’єктів.
  • Внесок для соціального захисту (найчастіше 17,5% від зарплати працівника) — розподілений між працівником (5%) і роботодавцем (12,5%).
  • Податок на нерухомість (залежить від емірату, наприклад, в Дубаї — 5% щорічної вартості оренди (за комерційне приміщення) і 5% на житлові площі.

Соціально-економічна система ОАЕ

Освіта та медицина (обсяг доступних послуг залежить від типу медичної страховки) дійсно безкоштовні для громадян ОАЕ, хоча в країні також розвиваються приватні освітні та медичні заклади. У 2020 році ОАЕ витратили на державну освіту 14,8% федерального бюджету, а на медицину — 6,89%.

Проте слід враховувати, що ОАЕ своїм економічним успіхом головним чином зобов’язані запасам природних ресурсів. Так, за запасами природного газу та нафти країна займає 7 місце у світі. “Із моменту відкриття нафти в ОАЕ країна стала сучасною державою з високим рівнем життя”, — так коментують успіхи ОАЕ на сайті Організації країн-експортерів нафти. Сьогодні ОАЕ намагаються диверсифікувати економіку, розвиваючи туризм, транспорт, торгівлю, фінансові послуги, альтернативну енергетику. Хоч і частка видобування газу та нафти у ВВП знизилась з 79% у 1980 році до 29,5% у 2017 році, природні ресурси все ще залишаються головним сектором економіки ОАЕ.

Це зовсім не знецінює успіхи ОАЕ в економіці та інших сферах, але варто пам’ятати, що не всі моделі економічної модернізації можна відтворити в будь-якій країні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний