МАНІПУЛЯЦІЯ: Грошей на пенсії немає, а президент безпідставно чекає на зростання економіки | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Грошей на пенсії немає, а президент безпідставно чекає на зростання економіки

17 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1534

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, в якому блогер озвучує тези про невиплату пенсій в Україні через старіння нації, яке начебто менше, ніж в Італії та Німеччині, та про безпідставність прогнозів економічного зростання в Україні після епідемії. 

Спростовуємо основні маніпуляції з відео. 

Хибна теза 1. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в майбутньому в Україні можуть припинити виплачувати пенсії через старіння нації. Проте в Італії та Німеччині «старіння нації» значно серйозніше, і там не планують припиняти виплати пенсій.

Денис Шмигаль справді заявив, що в Україні через 15 років державна пенсійна система не зможе забезпечити пенсії в належному розмірі кожному пенсіонеру. Але водночас Кабінет Міністрів наголошує, що необхідно створити накопичувальну систему, за якою кожен працездатний громадянин може накопичувати з відрахувань своєї заробітної плати на пенсію саме собі в окремий фонд.

Старіння нації — це демографічний процес, при якому збільшується населення віком понад 65 років (яке розраховує на пенсії) через зниження народжуваності, збільшення тривалості життя, а також еміграцію молодого населення.

Україна справді має менше населення віком понад 65 у відсотковому значенні, ніж Німеччина й Італія (16,7% проти 21,6% і 23% відповідно).

Проте в Німеччині діє інша система пенсійного забезпечення, що складається з трьох рівнів. Перший рівень становить державна солідарна система, яка гарантує кожному громадянину пенсію після досягнення певного віку. Другий рівень — добровільне пенсійне страхування підприємств, що ґрунтується на добровільних договорах між працівниками та працедавцями. Працівники погоджуються на добровільне відрахування з їхньої заробітної плати в окремий фонд підприємства, а при виході на пенсію підприємство зобов’язане виплачувати працівникові кошти відповідно до його стажу (або в інших системах — пенсійних балах). Більше половини працюючого населення в Німеччині охоплене такими договорами. До третього рівня відноситься приватне страхування в банках чи страхових агентствах із накопичувальним рахунком, який має урядову підтримку й звільнений від оподаткування.

В Італії також є тенденція до збільшення охоплення приватним пенсійним страхуванням, бо державна пенсія зменшується у розмірі — через збільшення тривалості життя змінився механізм обрахунку пенсії. Держава підтримує та гарантує внески працедавців та працівників у приватні пенсійні фонди. 

Тому в цих країнах, попри більші загрози для пенсійної системи (збільшення населення віком понад 65 років), податковий тягар на працездатне населення менший через низку інших механізмів соціального захисту при старості, крім державної солідарної системи.

В Україні також передбачена можливість недержавного пенсійного страхування, що реалізується через недержавні пенсійні фонди, страхові агентства чи банки тощо. Проте наразі вони не мають широкого попиту, на думку експертів, через відсутність правовладдя й захисту прав інвесторів, низьку фінансову грамотність людей і поширеність шахрайських практик.

Хибна теза 2. Зеленський каже, що наприкінці осені можна чекати на зростання економіки. Але для таких заяв немає жодних підстав чи експертних оцінок.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю словацькому виданню заявив, що наприкінці осені стане відчутним економічне відновлення

Дослівно він сказав: 

«У другому кварталі ми мали спад економіки – як і всі інші країни. У нас було мінус 11,4% ВВП. Це час найбільших карантинних обмежень. Але вже до кінця року економічне відновлення стане відчутним і стійким. Уже другий місяць поспіль фіксуємо зростання експорту, що є дуже хорошою ознакою. Зростають міжнародні резерви нашого Національного банку».

Тобто, найімовірніше, йдеться про відносне відновлення окремих секторів (і уповільнення падіння економіки в цілому). 

Це підтверджують і прогнози Національного банку України

«…з травня в міру послаблення карантинних обмежень триває пожвавлення економічної активності. Завдяки стрімкому відновленню споживчого попиту воно відбувається навіть швидше, ніж очікувалося. Економіку підтримує зростання доходів громадян, поліпшення зовнішньої кон’юнктури, а також нарощування витрат бюджету на дорожню інфраструктуру». 

Міністерство економічного розвитку й торгівлі України також зазначає, що є окремі позитивні сигнали про пожвавлення економічної діяльності з вересня, та прогнозує падіння на рівні 3% у IV кварталі. Це краще, ніж -11,4% у II кварталі цього року. Проте запровадження тотального локдауну у разі погіршення епідеміологічної ситуації в Україні та світі погіршує прогноз про падіння ВВП до 5,6% (6% у IV кварталі).

Водночас прогноз ЄБРР показує, що падіння ВВП України в 2020 році становитиме 5,5%, а у 2021 році очікують зростання на рівні 3%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний