МАНІПУЛЯЦІЯ: Кабмін зобов’язав водокористувачів артезіанських свердловин платити за воду

МАНІПУЛЯЦІЯ: Кабмін зобов’язав водокористувачів артезіанських свердловин платити за воду

27 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
629

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Кабмін ухвалив зміни до постанови №963,  згідно з якою власники артезіанських свердловин будуть зобов`язані встановити лічильники, а відтак сплачувати рахунки за воду. Автори вказують, мовляв, таке нововведення не піде на користь країні, в якій іде війна.

Утім, це маніпуляція. Встановлення лічильників дозволить вести облік наявних в Україні артезіанських свердловин. У внесених змінах немає норми про зміни до оподаткування. Для власників свердловин та орендарів, які використовують воду для власних потреб, сплачувати рахунки за воду не потрібно.

Скриншот допису

11 липня 2023 року Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови №963, у документі додали визначення поняття «артезіанська свердловина», зобов`язали власників свердловин встановити лічильники та визначили єдині правила функціонування Реєстру свердловин. 

Норма про ведення державного реєстру артезіанських свердловин існує з 2012 року, проте її відтермінували до 2014 року, після чого дату не оновлювали кілька років поспіль. Лише у 2020 році запустили онлайн-реєстр артезіанських свердловин та внесли частину наявних відомостей. Чинні зміни до закону передбачають створення повного онлайн-переліку свердловин України. Після встановлення лічильників водокористувачі повинні будуть внести дані про свердловину до електронного кабінету надрокористувача. 

До того ж у попередній редакції встановлення вимірювальних приладів покладали на органи місцевого самоврядування, у той час, як за новими нормами відповідальність будуть нести водокористувачі.

Окрім цього, з постанови №963 прибрали пункт, згідно з яким Державна служба геології та надр України визначала підприємства, лабораторії яких мали проводити перевірку.

Проте ні у попередній, ні у новій редакції постанови не йдеться про встановлення оплати за користування водою. Відповідно до статті 255 Податкового кодексу України, не лише власники свердловин, а й орендарі, які використовують воду з поверхневих та підземних джерел виключно для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, не платять податки. Водночас юридичні особи, підприємці, які використовують або передають третій стороні воду зі свердловин, сплачують ренту. Ці норми закону не змінювали. 

Як пояснили у Кабміні, облік артезіанських свердловин дозволить оперативно реагувати на надзвичайні ситуації, пов`язані з війною та забезпечити населення питною водою, після підриву росіянами Каховської ГЕС. Також Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець зазначив, що нововведення допоможуть мінімізувати корупційні ризики, адже власник свердловини зможе вносити дані через електронний кабінет, без контакту з посадовцями.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний