МАНІПУЛЯЦІЯ: Карта, на якій показано зони, де УПА займалася терором населення

МАНІПУЛЯЦІЯ: Карта, на якій показано зони, де УПА займалася терором населення

31 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
536

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють карту, на якій нібито вказано місця, де УПА займалася терором мирного населення. 

Карта зображує не терор УПА, а місця її діяльності на території України. На ній можна помітити терени активності УПА-Північ, УПА-Захід, УПА-Південь. Місцеве населення тероризували НКВС під виглядом повстанців.

Скриншот допису

За зворотним пошуком карти нам вдалося з’ясувати, що це додаток до 1 частини книги Миколи Лебедя «УПА. Українська Повстанська Армія». Зокрема, на ній показані дії Української Повстанської Армії та підпілля ОУН на території України під час окупації українських територій нацистською Німеччиною. 

Карта діяльності УПА та ОУН з книги Миколи Лебедя. Джерело: Архів ОУН

Москва постійно намагається очорнити діяльність Української Повстанської Армії та підкреслити її співпрацю з нацистами. Російські «дослідники» пишуть про злочини УПА, хоча їх вчиняли саме НКВС, зокрема під виглядом повстанців. 

Так, учасник проєкту «Українська друга світова», кандидат історичних наук Ярослав Файзулін на підставі архівних даних стверджує, що у західних регіонах України на 26 липня 1945­ року діяло 156 спеціальних груп НКВС під виглядом загонів УПА. Їхня чисельність складала 1783 особи. Відповідно до стенограми липневого Пленуму ЦК КПРС 1953 року, з 1944 по 1952 рік на заході України майже 500 тис. осіб постраждало від репресій, включно з розстрілами. Детальніше про це можна дізнатися з електронного архіву Українського визвольного руху. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний