МАНІПУЛЯЦІЯ: Кількість померлих від COVID-19 менша за тих, хто мав інші причини смерті | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Кількість померлих від COVID-19 менша за тих, хто мав інші причини смерті

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
11 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
2474

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація, що кількість померлих від COVID-19 значно менша за кількість померлих з інших причини. Із цього роблять висновки, що коронавірусна хвороба не така вже й небезпечна у порівнянні з іншими. 

Утім, логіка цього висновку хибна. Далі пояснюємо чому.

Якщо дивитися на причини смерті українців за січень-травень 2020 року, то смерті від COVID-19 – це близько 0,28% від усіх смертей за період. Проте порівнювати цю частку з частками смертей з інших причин не можна.

По-перше, нерівноцінно порівнювати частки смертей з інших причин за 5 місяців із вдвічі меншим періодом, коли могли реєструвати смерті від COVID-19. Так, смерті від грипу та пневмонії або ішемічної хвороби серця траплялися як у січні, так і пізніше. А першу смерть від коронавірусної хвороби зафіксували 13 березня.

По-друге, неправильно порівнювати частки смертей з різних причин. Наприклад, за згаданий період від ішемічної хвороби серця померло 113603 осіб, від навмисного самоушкодження – 2435, від випадкового отруєння та дії алкоголю – 1025. Багато з цих смертей можна було б уникнути, змінивши поведінку або спосіб життя. З інфекційними хворобами, які передаються повітряно-крапельним шляхом, як COVID-19, не все залежить від дій однієї людини: дотримання безпечної поведінки однією особою не гарантує, що цю особу не наражатимуть на хворобу інші, які не дотримуються безпечної поведінки. 

По-третє, нам відома кількість жертв за умови введення обмежень, що покликані знизити поширення хвороби. Достеменно невідомо, скільки смертей від COVID-19 вдалося уникнути завдяки запровадженню карантину в Україні. За оцінками дослідження Київської школи економіки, карантин рятує 120 тис. осіб, які могли б померти від COVID-19 до кінця 2020 року. 

COVID-19 є серйозним захворюванням і заходи протидії поширення інфекції спрямовані, серед іншого, і на те, щоб не перевантажувати медичну систему – про це ми писали раніше.

До речі, подібний до цього фейк ми вже спростовували.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний