МАНІПУЛЯЦІЯ: Кількість смертей від коронавірусу в Україні надто мала, тому це звичайний грип | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Кількість смертей від коронавірусу в Україні надто мала, тому це звичайний грип

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
10 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
2639

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Сергій Гула розповідає, що кількість смертей від нового коронавірусу в Україні надзвичайно мала у порівнянні з кількістю смертей від грипу та пневмонії, а тому на коронавірус робиться надто великий акцент.

Однак, це маніпуляція.

Дані Держстату, на які посилається Сергій Гула, відображають причини смерті українців в січні-березні 2020 року. Справді, тоді кількість смертей від пневмонії була більшою, ніж від коронавірусу – 1974 і 9 випадків відповідно.

Проте, перший випадок інфікування новим коронавірусом в Україні було зафіксовано лише 2 березня, а першу смерть – 13 березня. У січні-лютому не було жодного підтвердженого випадку захворювання чи смерті від COVID-19.

Держстат не публікував дані про кількість та причини смерті у квітні, травні та червні. Саме тому не можна стверджувати, що кількість померлих від коронавірусу менша, ніж від пневмонії чи грипу.

Спростовуємо інші неправдиві та маніпулятивні заяви Гули:

До нового коронавірусу потрібно ставитись як до звичайного грипу.

Ми неодноразово пояснювали, чим звичайний грип відрізняється від нового коронавірусу (тут, тут і тут).

Кількість смертей від коронавірусу менша, ніж від серцево-судинних захворювань, раку та ніж кількість смертей в ДТП, тому не варто робити такий акцент на коронавірус.

Чому ці дані порівнювати некоректно – ми писали тут.

Від грипу і пневмонії померло більше людей за три місяці (січень-лютий), ніж від коронавірусу за півроку.

Станом на дату публікації відео в Україні було зафіксовано 1281 летальний випадок COVID-19, а від грипу та пневмонії за січень-березень – 1974 випадки. 

Проте, це теж маніпуляція.

По-перше, перші випадки коронавірусу в України почали фіксуватись в березні, тому 1281 летальний випадок – це дані за 13 березня – 5 липня, грубо кажучи, за 5 місяців, а не за півроку.

По-друге, відносно невелика кількість смертей може бути наслідком карантинних заходів, які дозволили стримати поширення вірусу, знизити навантаження на медичну систему та уникнути великої кількості жертв у разі неконтрольованого поширення вірусу, оскільки досі не існує вакцини або ліків від COVID-19, а лікарі у всьому світі застосовують симптоматичне лікування. Ряд країн, які допустили масове поширення вірусу і з запізненням вводили обмежувальні заходи чи активні підходи до відстеження і локалізації захворювання, мають значно вищу статистику смертності від COVID-19.

Держава повинна пропагувати сім’ю, а не презервативи

Це твердження є особистою думкою Сергія Гули. Законодавством України не закріплено, що держава повинна пропагувати чи нав’язувати сім’ю.

Презервативи, окрім того, що це контрацептиви, знижують можливість інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний