МАНІПУЛЯЦІЯ: Колишній співробітник Pfizer заявив, що пандемія закінчилася, а вакцина не потрібна | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Колишній співробітник Pfizer заявив, що пандемія закінчилася, а вакцина не потрібна

28 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
883

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють низку неправдивих тверджень про очікувані масштаби побічних ефектів після вакцинації від COVID-19. Крім цього, автори подібних дописів та відеоблогів запевняють, немов потреби у вакцинації немає взагалі. VoxCheck спростовує найбільш поширені фейки та маніпуляції.

Хибна теза 1: Колишній головний науковий співробітник відділу алергій та респіраторної терапії Pfizer доктор Майк Їдон заявив, що пандемія фактично закінчилася та немає жодної потреби у вакцині.

Про це доктор Майк Їдон заявив у своєму блозі на сайті “Lockdown Sceptics”. Ці неправдиві тези уже спростовували незалежні іноземні фактчекери з PolitiFact та Associated Press.

Насправді Їдон покинув Pfizer дев’ять років тому, коли компанія припинила частину науково-дослідних робіт у місті Сендвічі на південному сході Англії, де він працював. І він вже не був співробітником компанії, коли Pfizer почала розробляти свою вакцину проти коронавірусу.

У блозі, опублікованому 16 жовтня, доктор Їдон стверджує, немов у Великобританії пандемія “фактично закінчена”. Однак у період із вересня до середини листопада у країні спостерігався різкий сплеск нових випадків захворювання. У середині листопада були введені жорсткіші карантинні обмеження, тому кількість хворих почала зменшуватися. Однак у Великобританії все ще повідомлялося про десятки тисяч нових випадків та сотні смертей щодня.

А 29 грудня, на момент публікації в мережі відеоблогу про заяви Їдона, у Великобританії було зафіксовано понад 39 тисяч випадків коронавірусної інфекції. 

Майк Їдон заявляє, що потреби у вакцині немає, бо начебто у багатьох людей вже є імунітет від COVID-19. Він вважає, що ті люди, що раніше були інфіковані іншими коронавірусами, мають імунітет і до нового коронавірусу SARS-CoV-2. Це пояснюється так званим перехресним захистом через Т-клітини.

Т-клітини — тип імунних клітин, який допомагає організму розпізнавати патогени, з якими він стикався в минулому.

Проте деякі науковці не підтримують висновок Їдона. Імунолог Стенфордського університету Балі Пулендран зазначив, що без детальних досліджень такі висновки робити зарано. Проте навіть якщо певна частина населення має перехресний імунітет від SARS-CoV-2, це не означає, що від коронавірусної інфекції не помре багато інших людей, якщо вона поширюватиметься неконтрольовано за відсутності ефективної вакцини. 

Хибна теза 2: Великобританія готується до великої кількості несприятливих наслідків вакцинації. Уряд шукає програмний засіб штучного інтелекту для обробки великої кількості серйозних ускладнень. 

Британське агентство з регулювання лікарських засобів та медичних товарів (MHRA) дійсно публікувало повідомлення про пошук “програмного засобу штучного інтелекту  для обробки очікуваного великого обсягу побічної реакції на вакцину Covid-19”. Однак у коментарі для Reuters спікер з Агентства пояснив, що жодних конкретних проблем з безпечністю вакцин від COVID-19 у відомстві не передбачають, і препарати вважають такими ж безпечними, як інші затверджені регуляторними органами вакцини.

В Агентстві зазначили, що як і всі інші ліки, вакцини мають побічні ефекти, і більшість з них є короткочасними. І відомство використовує різні ресурси та технології, аби відстежувати програму вакцинації. Штучний інтелект — це тільки один із них. 

Хибна теза 3: У травні клінічні випробування вакцини “Модерна” показали 20% “серйозних ускладнень” серед реципієнтів.

Цей фейк VoxCheck вже спростовував ще у травні минулого року. Йдеться лише про перший етап випробувань вакцини на 45 учасниках. У трьох учасників тестування, які отримали найбільшу дозу вакцини, спостерігались побічні симптоми: лихоманка, біль у м’язах та головний біль. Проте вони швидко минули та не становили загрози здоров’ю чи життю цих людей. Важких побічних ефектів тоді не зафіксували

Хибна теза 4: Вакцини від COVID-19 не випробовували на тваринах. 

На сьогодні Великобританія затвердила три вакцини від COVID-19: Pfizer-BioNTech, Moderna та AstraZeneca.

Через нагальну потребу у вакцині в умовах пандемії Pfizer-BioNTech та Moderna отримали дозвіл одночасно тестувати свої препарати на тваринах та розпочати першу фазу випробувань на людях. Вакцини тестували на мишах та макаках. Фактично доклінічні випробування поєднали з ранніми фазами випробувань на людях, але їх не пропускали. Вакцина Оксфордського університету та AstraZeneca також проходила випробування на тваринах.

Хибна теза 5: Згідно зі звітом CDC, понад 3000 осіб «не можуть займатися звичайною повсякденною діяльністю» після вакцинації від COVID-19.    

Цю маніпуляцію вже спростовували фактчекери Reuters. У звіті CDC від 19 грудня 2020 року йдеться про дані, отримані з V-safe — додатку, який використовує повідомлення та опитування, щоб збирати інформацію про стан здоров’я людей після вакцинації від COVID-19. 

Станом на 18 грудня у V-safe було зареєстровано 3150 звітів про “випадки, пов’язані з впливом на здоров’я”. Усі ці випадки CDC позначає як “нездатні виконувати звичайну щоденну діяльність, непрацездатні, необхідна допомога лікаря або медичного працівника”. Тобто людина, яка потребує допомоги лікаря, також буде відображатися через додаток як “непрацездатна” та “нездатна виконувати щоденну діяльність”. Тому, за поясненнями прессекретаря Pfizer, 3150 звітів необов’язково представляють 3150 окремих осіб.

Крім цього, у подібних маніпулятивних дописах автори не згадують, що побічні ефекти,  які реципієнти вакцини фіксують у тому ж V-safe, проходять протягом кількох днів. І як і для будь-якого іншого медичного препарату, побічні ефекти — це нормальне явище, яке свідчить про те, що вакцина діє.   

Під час випробування вакцини Moderna померло 13 людей.

У своєму відео автор посилається на звіт Управління з продовольства і медикаментів США (FDA), у якому дійсно йдеться про 13 смертей під час випробувань вакцини. Усього в тестуванні взяло участь понад 30 тисяч учасників. У звіті йдеться, що під час випробування померло 6 людей, які приймали препарат, та ще 7 учасників групи, яка приймала плацебо. 

Також у звіті вказано причини смерті кожного пацієнта, який отримував вакцину:

  • 78 років, зупинка серця через 21 день після першої дози;
  • 77 років, інфаркт міокарда через 45 днів після другої дози;
  • 70 років, знайдено мертвим вдома через 57 днів після другої дози;
  • 56 років, знайдено мертвим вдома через 37 днів після першої дози;
  • 72 роки, поліорганна недостатність через 59 днів після введення другої дози;
  • 62 роки, самогубство через 21 день після першої дози.

У детальному звіті Управління з продовольства і медикаментів США зазначають, що немає доказів, що ці смерті пов’язані з вакцинацією. Така смертність від названих причин характерна для загальної популяції людей у цій віковій групі. 

Схожі маніпуляції про смерті після вакцини Pfizer-BioNTech ми вже спростовували раніше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний