МАНІПУЛЯЦІЯ: «Можливо, це найстрашніше, що я бачив у своєму житті — Джамалі Меддікс про «Азов»

МАНІПУЛЯЦІЯ: «Можливо, це найстрашніше, що я бачив у своєму житті — Джамалі Меддікс про «Азов»

31 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
809

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, змонтоване із матеріалів телеканалу Viceland 2017 року, присвячених «Азову». Воно супроводжується цитатою інтерв’юера: «Можливо, це найстрашніше, що я коли-небудь бачив у своєму житті. Я був у дуже дивних місцях, але це просто за межею». Утім, це — маніпуляція. 

Скриншот допису

Телеканал Viceland справді у 2017-2018 роках випускав  документальний серіал «Hate Thy Neighbor» («Ненавидь ближнього свого» англ.) про праворадикальні групи в різних країнах світу. Третя серія під назвою «Football, Fascists & the Frontline» («Футбол, фашисти та лінія фронту» англ.) присвячена «Азову». Головним героєм серіалу та інтерв’юером є Джамалі Меддікс — англійський стендап-комік, який використовує зібрані матеріали як основу для своїх виступів. Зйомки документального серіалу відбувалися восени 2016 року.

Подорожуючи Україну в рамках документального турне, комік відвідав тренувальну базу «Азов» у Києві та Харкові, військово-патріотичний дитячий табір «Азовець», музичний благодійний фестиваль «Повстанець» та був присутнім на заході з нагоди заснування партії «Національний корпус». Наведена цитата справді належить йому: комік озвучив її у своєму стендап-виступі, в основу якого покладена подорож до України. 

Утім, вона стосувалася не «Азова», а саме фестивалю «Повстанець». Джамалі описав його як музичний «White Power» фестиваль, на якому він, як етнічний ізраїльтянин, почувався незахищеним. На відео справді можна помітити зображення свастики на окремих прапорах та у вигляді татуювань. Крім того, оператори також зафільмували бійку серед учасників фестивалю. Однак самі організатори та учасники позиціонували його як націоналістичний фестиваль. Востаннє він проводився у 2017 році, проіснував усього 3 роки. Перші 2 роки його проводили у Черкасах, а втретє — у Києві. Метою фестивалю був збір коштів на лікування воїнів АТО та підтримку дітей загиблих. 

Цитата є частиною стендап-виступу Джамалі Меддікса, тобто написаної ним комедійної історії. Беручи за основу реальні історії із життя, автори стендапу гіперболізують їх, навмисно загострюють соціальний контекст заради привернення уваги слухача. 

На відео відвідувач фестивалю зазначає, що ідеологія «Азову» схожа на расизм, а в самому «Азові» багато расистів. Він називає себе расистом та відмічає, що сам служив у «Азові». Без ідентифікації особи перевірити дану інформацію неможливо, однак ідеологічні переконання окремої людини не вказують на те, що подібних переконань дотримується уся група. 

За словами дослідника праворадикальних течій в росії та Україні В’ячеслава Лихачова, далеко не всі засновники і бійці «Азова» відрізнялись ультраправими поглядами. Серед перших бійців «Азова», наприклад, була група активістів Автомайдана, серед яких було кілька етнічних євреїв (і принаймні один громадянин Ізраїлю). Більшість ультраправих бійців покинули полк до кінця 2014 року, або у 2017 році після призначення нового командування полку. Загалом в «Азові» проходили та проходять службу українці різного етнічного походження (зокрема росіяни, євреї, кримські татари тощо), релігійних та політичних поглядів. 

Варто відмітити, що Джамалі Меддікс відвідав Україну якраз у період активізації розподілу «Азову» на окремі структури: 

  • полк спецпризначення, що підпорядковується Нацгвардії, тобто є офіційним військовим формуванням,
  • політичну і громадські огранізації, що функціонують на добровільних засадах. 

Специфіка вимог до українських військовослужбовців сприяла тому, що учасники руху із більш радикальними поглядами поступово перейшли до політичної та громадської діяльності. У 2016 році колишні бійці батальйону «Азов» на чолі із Андрієм Білецьким заснували політичну партію «Національний корпус». Згідно за статтею 6 ЗУ «Про політичні партії», військовослужбовці не мають права на членство у політичних партіях. Відповідно, з того часу партія та ОЗСП «Азов» є окремими структурами. 

Із-поміж іншого, Джамалі Меддікс впродовж відео спілкується із бійцями полку «Азов» на їхній тренувальній базі та у військово-патріотичному дитячому таборі «Азовець». Вони неодноразово підкреслюють, що мають саме націоналістичні погляди, в основі яких лежить любов до рідної землі, рідної нації, прагнення до національної єдності та незалежності. Расизм же базується на упередженнях щодо фізичних особливостей людей, їхнього поділу на «вищі» та «нижчі» раси.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний