Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито на фасаді Софійського собору розміщені фігури двоголових орлів, які насправді є символами російського герба. Користувачі помітили це на світлинах, зроблених під час приїзду канцлера Німеччини Олафа Шольца до Києва 2 грудня 2024 року.
Проте це — маніпуляція. Історично символ двоголового орла походить з Візантії. Московити запозичили його після одруження російського царя із племінницею візантійського імператора у 15 столітті. Окрім росії та України, цей символ також використовують у Греції, Сербії, Чорногорії тощо.
Скриншот публікації
2 грудня 2024 року канцлер Німеччини Олаф Шольц справді прибув до Києва. Зокрема він відвідав лікарню, де поспілкувався з пораненими українськими військовими, та меморіал загиблим воїнам на Майдані Незалежності. На одному з фото його візиту до столиці росіяни і помітили двоголового орла.
Двоголові орли традиційно зображуються на святинях та християнських атрибутах. В Україні їх можна побачити на дзвіниці Києво-Печерської лаври, Царських вратах софійського іконостаса та безпосередньо на дзвіниці Софійського собору.
Історично двоголовий орел був символом Візантійської імперії за часів правління династії Палеологів у 13-15 столітті нашої ери. Візантія, як держава, яку вважали центром православ’я у світі, використала цей образ у своєму гербі. Зокрема через те, що двоголовий орел був символом Ісуса Христа і означав поєднання двох влад — імператорської та архієрейської.
Герб Візантійської імперії із зображенням двоголового орла. Джерело: «Укрінформ»
До московії цей символ потрапив у 15 столітті після того, як російський цар Іван III одружився із племінницею візантійського імператора Софією Палеолог. Тобто московія запозичила цей символ, а пізніше ще й офіційно затвердила це зображення на своєму гербі.
Геральдист Андрій Гречило зазначає, що зображення двоголового птаха використовують не лише в Україні та росії: «У багатьох країнах, які себе до певної міри вважають спадкоємцями Візантії, використовували двоголових орлів. До прикладу такий герб є в Сербії, Чорногорії, це і державний символ Албанії. Поширена традиція двоголових орлів в Греції, Туреччині, хоч є різниця в кольорах».
Національний герб Сербії із зображенням двоголового орла
Таким чином, зображення двоголового птаха використовували у символах задовго до московії. Це не є суто російським символом, хоч рф і намагається його привласнити.
Росіяни часто вдаються до викривлення історичних фактів, адже намагаються дискредитувати українську культуру. Раніше ми неодноразово спростовували історичні фейки. До прикладу, тезу, що гербом України нібито є символ Хозарського каганату.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний