МАНІПУЛЯЦІЯ: На одного полоненого в Україні щомісяця витрачають у 4 рази більше коштів, ніж на пенсії українцям

МАНІПУЛЯЦІЯ: На одного полоненого в Україні щомісяця витрачають у 4 рази більше коштів, ніж на пенсії українцям

29 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
2775

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито на одного полоненого в Україні витрачають 10 тисяч грн на місяць, а якщо сума буде меншою, це вважатиметься порушенням прав людини. Тоді як на пенсії українцям держава начебто виділяє лише 2500 грн щомісяця.

Однак це — неправда. У суму витрат на полоненого входить не лише одяг та їжа, а й оплата комунальних послуг, роботи персоналу й охорони. Для росіян не створювали спеціальних умов, адже на утримання ув’язнених в Україні витрачають таку ж суму.

Скриншот публікації

У березні 2023 року заступниця міністра юстиції Олена Висоцька повідомила, що на одного військовополоненого в Україні витрачають близько 10 тисяч грн на місяць. Однак у цю суму входить не лише одяг та харчування полоненого, а й оплата комунальних послуг, облаштування місця утримання, роботи персоналу та охорони тощо. 

У Женевській конвенції про поводження з військовополоненими не вказано, яку суму має витрачати держава, яка утримує полонених. У документі окреслені загальні правила поводження та умови, у яких мають перебувати полонені, а значить кожна країна сама визначає суму на їхнє утримання.  

Під час перебування у таборі полонені також працюють. За словами Висоцької, полонені спочатку виконували просту роботу — склеювали подарункові пакети, а зараз виготовляють дерев’яні палети. За це вони отримують 10 грн в день, які можуть витратити на продукти чи товари у магазині табору для полонених.  Заступниця міністра юстиції каже, що табір для полонених «Захід 1» у 2022 році отримав близько 400 тисяч грн прибутку за товари, які виготовили росіяни, а у 2023 році – понад 800 тисяч грн. Тож частина витрат на полонених компенсується за рахунок їхньої праці. 

Варто зазначити, що для росіян не створювали спеціальних умов, адже до повномасштабного вторгнення на утримання ув’язнених в Україні також витрачали щонайменше 10 тисяч грн. 

Щодо пенсій, то у 2024 році із держбюджету витратять понад 271 млрд грн Пенсійному фонду на виплату пенсій, надбавки та підвищення до них. Частина з цих грошей також покриє дефіцит коштів самого Пенсійного фонду. Тоді як на установи, у яких відбувають покарання ув’язнені, у 2024 році виділили 8,7 млрд грн (програма «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України»). 

За останніми даними Пенсійного фонду, в Україні налічується понад 10,5 мільйонів пенсіонерів. В Україні є різні види пенсій: за віком, у зв’язку з інвалідністю або з втратою годувальника. Станом на 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні становить 2 361 грн. Таку суму отримують близько 29-30% пенсіонерів. Також росіяни у своїх дописах маніпулюють та вказують лише мінімальну пенсію. Хоча середня пенсія вище — понад 5300 грн. 

Декілька разів на рік в Україні також проводять індексацію соціальних виплат, зокрема і пенсій. У Мінсоцполітики очікують, що за 2024 рік пенсії зростуть на близько 13%, проте остаточні розміри розрахують у лютому поточного року.

Своїми заявами користувачі намагаються посіяти ворожі настрої у суспільстві та підкреслити, що Україна нібито не дбає про власних мешканців. Хоча на пенсії Україна витрачає значно більше коштів, ніж на полонених. А на загальну суму пенсії впливає тривалість стажу роботи та розмір заробітної плати. Тож неправильно порівнювати витрати на полонених та пенсії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний