МАНІПУЛЯЦІЯ: На Закарпатті знесуть три дамби у верхів'ї річки Тиса, щоб завадити ухилянтам втекти

МАНІПУЛЯЦІЯ: На Закарпатті знесуть три дамби у верхів’ї річки Тиса, щоб завадити ухилянтам втекти

21 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
255

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито на Закарпатті вирішили знести три дамби у верхів’ї річки Тиса, щоб ускладнити переплив річки чоловікам, які ухиляються від мобілізації.

Однак це маніпуляція. Насправді дамби планують знести, оскільки вони перестали виконувати практичні функції, натомість приносять шкоду, коли переспрямовують русла річок в бік доріг та мостів, що сприяє їхньому руйнуванню.

Скриншот допису

За ключовими словами ми знайшли статтю, скриншоти з якої додала у дописі, її опублікувала інформагенція «Укрінформ». Проте у матеріалі не згадували про ухилянтів. Натомість журналісти, посилаючись на пост громадської організації «Дунайсько-Карпатська програма», вказали, що планують знести три дамби у басейні Тиси, оскільки вони не виконують жодної економічної функції. 

Дамби на потоках Квасний та Богдан — це рештки загат, які збудували за часів Австро-Угорської імперії, щоб вивозити карпатський ліс. Нині потреби у них немає, водночас дамби скеровують русла річок в бік дороги, руйнують мости, відтак виникає потреба у будівництві нових захисних дамб. Дамба на потоці Білий також не виконує жодної практичної функції. «Знесення цих трьох дамб дозволять повністю звільнити верхів’я Тиси від штучних перешкод», — вказали у дописі «Дунайсько-Карпатської програми».

Демонтаж відбуватиметься в рамках проєкту «Знесення річкових дамб водозбірного басейну Тиси та відновлення заплав для особливо цінних територій». Проєкт реалізуватимуть за підтримки європейської програми «Відкриті річки». У рамках програми також демонтували або планують демонтувати деякі дамби в Іспанії, Швеції, Франції, Британії тощо. Європейські країни все частіше вдаються до демонтажу дамб, оскільки це дозволяє:

  • усунути загрозу повеней;
  • відновити річковий берег;
  • збільшити дохід від місцевого рибальства вниз за течією тощо.

«Вільна річка — це модель, яка дає можливість зберегти біорізноманіття, туристичну, а також у випадку надзвичайних ситуацій транспортну інфраструктуру, покращити якість води, підтримати економічну активність вівчарів на полонинах, доступ туристів до природних цінностей біосферного заповідника, а також зменшити ерозію та спалахаючі повені на річках», розповів керівник ГО «Дунайсько-Карпатська Програма», кандидат біологічних наук Богдан Проць. Проєкт планують завершити до квітня 2025 року.

Раніше ми спростовували фейки, нібито береги Тиси почали мінувати, а українські прикордонники «масово розстрілюють» чоловіків, які намагаються втекти від мобілізації через Тису.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний