МАНІПУЛЯЦІЯ: Найпоширеніші побічні ефекти вакцинації – паралічі

МАНІПУЛЯЦІЯ: Найпоширеніші побічні ефекти вакцинації – паралічі

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1517

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У фейсбуці поширюють допис антивакцинатора Захара Мілютіна, у якому йдеться про параліч жінки у Києві після вакцинації від COVID-19. Автор додає, що паралічі — поперечний мієліт, гострий млявий мієліт та синдром Гієна-Барре — це одні з найпоширеніших побічних ефектів вакцинації. За них американський уряд щорічно виплачує сотням постраждалим компенсації. 

Однак це — маніпуляція. По-перше, присудження компенсації не завжди означає, що шкоду нанесла саме вакцина. По-друге, паралічі — вкрай рідкісні, при чому не найпоширеніші побічні ефекти вакцинації. А у випадку з паралічем жінки у Києві взагалі не було доведено, що є зв’язок із вакциною. 

Скриншот тексту допису у фейсбуці

Компенсація не завжди означає, що ушкодження спричинила вакцина

Захар Мілютін згадує Національну програму компенсації ушкоджень від вакцин у США (VICP). На сайті американської Адміністрації ресурсів та сервісів здоров’я (HRSA) пояснюють, що хоча сучасні вакцини — найбезпечніші та найефективніші в історії, як і будь-які медичні препарати, вакцини можуть викликати алергічні реакції. Вони вкрай рідкісні, однак у разі їх розвитку людина може подати клопотання про компенсацію. 

Існує чіткий перелік вакцин та побічних ефектів, за які можна отримати відшкодування. У таблиці також вказано час, протягом якого можна звернутися.  

Із 2006 по 2019 рік у США застосували понад 4 мільярди доз вакцин. За цей період Суд розглянув 8161 клопотання, з них компенсували 5755. Тобто на кожен мільйон доз вакцини був усього 1 випадок компенсації.

До речі, присудження компенсації не завжди означає, що шкоди завдала саме вакцина. У приблизно 60% усіх компенсацій Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб США не знаходить доказів, що шкоди завдала вакцина. Ці відшкодування присуджують внаслідок переговорів між сторонами.

Смерть внаслідок вакцинації наступає дуже рідко

У людини може трапитися анафілактичний шок чи смертельний випадок синдрому Гієна-Барре. Від 1988 року, коли почала діяти програма з компенсацій, було подано 1300 заяв про смерть. Однак більше половини з них відхилили: не було виявлено жодного зв’язку з вакцинацією. Усього компенсували 520 позовів. Майже половина була пов’язана з вакциною від дифтерії, правця та кашлюка, яку згодом у 1990-х повністю замінили

Найпоширеніший побічний ефект — не паралічі, а травма плеча через щеплення

Захар Мілютін згадує дані зі звітів Міністерства юстиції США, де можна знайти кількість клопотань про компенсації, які отримує Федеральний Суд. Ці звіти — у вільному доступі за посиланням. У частині випадків вказано, за який побічний ефект та після якої вакцини людина отримали відшкодування.

Наприклад, зі звіту за перші пів року 2020 (від лютого до серпня), на який посилається Мілютін у статті на своєму сайті, видно, що найчастіше позивачі отримують компенсації за травми плеча під час введення вакцини. У таблиці ці випадки позначені як SIRVA (Shoulder Injury Related to Vaccine Administration).

За перше півріччя 2020-го компенсації отримали 372 людини, але дані про вид ушкодження та вакцину наведено лише по 201 випадку. Із них близько 60% — травма плеча (122 випадки),  синдром Гієна-Барре — майже 17% (34 випадки), поперечний мієліт — 4% (8 випадків). Смерть була лише в одному випадку.

Тому Мілютін маніпулює: по-перше, паралічі — не найпоширеніше ушкодження, по-друге, їх компенсують не в кількох сотнях випадків на рік. 

Зв’язок між AstraZeneca та поперечним мієлітом не був доведений

9 вересня 2020 року в AstraZeneca призупинили випробування вакцини, щоб дозволити незалежному комітету перевірити випадок невідомого захворювання у Британії на третьому етапі клінічних досліджень. Уже 13 вересня після рекомендацій комітету та британського регулятора їх поновили. До речі, у компанії не повідомляли, чим захворів волонтер, про те, що це був поперечний мієліт, написали у New York Times.

У дописі Захар Мілютін додає скриншот новини на сайті видання НВ. Однак він обрізає частину, в якій йдеться, що зв’язку між паралічем у жінки та щепленням не виявили.

Скриншот новини з допису у фейсбуці, джерело — НВ

У новині пишуть, що в Департаменті охорони здоров’я КМДА пояснили: імунна реакція не могла загостритися за один день. Для цього необхідно щонайменше три тижні. А проблеми з ногами в жінки були вже тривалий час.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний