МАНІПУЛЯЦІЯ: НАТО спровокувало росію і тепер не зможе її зупинити — The Guardian

МАНІПУЛЯЦІЯ: НАТО спровокувало росію і тепер не зможе її зупинити — The Guardian

31 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
830

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

22 серпня The Guardian опублікувало статтю Філіпа Шорта «Чого саме путін хоче від України після шести місяців кривавої та жахливої ​​війни?». Російські ЗМІ та користувачі соцмереж почали поширювати своє маніпулятивне трактування суті публікації. Вони стверджують, ніби у статті йдеться, що росію спровокувало «бездумне прагнення розширити НАТО на схід та обіцянка прийняти до своїх лав Україну». А тепер, мовляв, НАТО вже не зможе зупинити росію. 

Утім, це — маніпуляція. У статті британського журналіста справді згадується саміт НАТО в 2008 році (тоді говорили про потребу України стати повноправним членом альянсу) як одну з причин «токсичного» ставлення путіна до України. Але він називає потенційне розширення НАТО лише «вершиною айсберга». І не стверджує, що шансів зупинити російську машину немає. 

Приклад фейкової публікації 

У своїй статті Філіп Шорт розмірковує над тим, які у путіна були мотиви нападу на Україну. «Він був зациклений на Україні ще задовго до приходу до влади. Ще в 1994 році, коли він був заступником мера Санкт-Петербурга, він висловлював обурення приєднанням Криму до України», — пише Шорт. 

Далі він аналізує, як росія сприймала потенційну можливість вступу України в НАТО. Коли в 2008 році на саміті НАТО розглядали можливість того, що Україна стане повноправним членом, ставлення путіна стало «токсичним». Шорт нагадує, що чинний голова ЦРУ Білл Бернс (тоді був послом США в Москві) написав у секретній телеграмі до Білого дому: «Вступ України до НАТО є найяскравішою з усіх червоних ліній для російської еліти (не тільки путіна). У моїх більш ніж двох із половиною роках розмов із ключовими російськими гравцями, від бездарників у темних тайниках Кремля до найгостріших ліберальних критиків Путіна, я ще не знайшов нікого, хто б розглядав Україну в НАТО як щось інше, ніж прямий виклик інтересам Росії… Сьогоднішня Росія відповість».

Шорт пише, що американські адміністрації проігнорували попередження Бернса, і путін відповів: у 2014 році він анексував Крим, розпалив сепаратистський заколот на Донбасі, а в 2022 розпочав жорстоку війну, щоб підкорити Україну. 

Далі Філіп Шорт вказує, що «НАТО — лише вершина айсберга», бо в росії було багато інших образ на Захід. 

Натомість російські медіа пишуть, ніби Білий дім не дослухався до попереджень експертів, що «росію не можна заганяти в кут». Про це взагалі не йдеться у статті The Guardian: російські пропагандистські медіа намагаються перекласти відповідальність за напад росії на Україну на західні країни. Філіп Шорт у своїй статті не пише, що НАТО провокувало росію і що не зможе її зупинити. 

Шорт у вступі вказує: «Росія намагається продемонструвати, що НАТО безсила зупинити це. Чи вдасться це, залежить від політичної волі Заходу, оскільки ціни на енергоносії стрімко зростають». Він не пише, що НАТО не зможе зупинити росію. 

У фейкових російських публікаціях також пишуть: «Київ не має шансів виграти цю битву, оскільки багато залежатиме від підтримки з боку Заходу цієї осені та взимку».

Насправді Шорт написав ось що: «Мета Путіна — не лише нейтралізувати режим у Києві, але, що важливіше, показати, що НАТО безсила його зупинити… Чи вдасться йому це, залежатиме від ситуації на полі бою, яка, у свою чергу, залежатиме від масштабу підтримки Заходу восени та взимку, коли нестача енергії та різке зростання вартості життя ризикують поставити західних партнерів України під інтенсивне напруження». 

Далі автор пише, що не виключено, що за міцної підтримки Заходу Україна зможе запобігти російській окупації всього Донбасу та пішохідного коридору до Криму, але «це далеко не певно».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний