Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що українська логістична компанія «Нова Пошта» нібито припинила відправку харчових продуктів в країни Європейського Союзу через контрабанду.
Це – маніпуляція. «Нова Пошта» дійсно ввела такі обмеження, проте це викликано рішенням польської митниці обмежити експорт української агропродукції, а не через випадки контрабанди.
Скриншот допису
19 квітня 2023 року на офіційному вебсайті компанії «Нова Пошта» зʼявилося оголошення, що компанія тимчасово не приймає у відділеннях харчові продукти для відправки у всі країни ЄС. Причина полягає у тому, що уряд Польщі ввів тимчасові обмеження на імпорт та транзит низки продовольчих товарів з України — цукру, зернових, кондитерських виробів, фруктів, овочів, переробленої плодово-овочевої продукції тощо. Таке рішення Польщі викликане збільшенням кількості українського збіжжя в цій країні, що призводить до скорочення попиту на місцеву продукцію і витісняє з ринку польських виробників.
2 травня 2023 уряд Польщі зняв обмеження на ввезення агропродукції з України. Наступного дня, 3 травня 2023 року, «Нова Пошта» оголосила про часткове відновлення відправки харчових товарів з України в ЄС. Зокрема, йдеться про відправку продуктів тривалого зберігання.
Компанія «Нова Пошта» жодного разу не була обвинувачена в контрабанді харчових продуктів з України в Європейський Союз. Крім цього, станом на 28 серпня 2023 року компанія відкрила свої відділення в 5 країнах-членах ЄС, – Литві, Німеччині, Польщі, Румунії та Чехії.
Автори пропагандистського поста також звинувачують солдатів ЗСУ у мародерстві, проте вони не надають цьому жодних підтверджень. Окрім цього, у публікації не згадується про випадки мародерства російських військових на тимчасово окупованих територіях. Минулого року білоруський моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» опублікував 3-годинний запис із камер відеоспостереження в білоруському місті Мозир, на якому видно, як російські військові відправляють у росію крадене в Україні майно через російського поштового оператора «СДЭК». Також проєкт опублікував дані російських солдатів-мародерів та інформацію, що саме відправляли та куди.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний