МАНІПУЛЯЦІЯ: Нова статистика за 2020 рік показує, що ніякої пандемії немає | VoxUkraine
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: Нова статистика за 2020 рік показує, що ніякої пандемії немає

15 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
634

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють пости, у яких стверджують, що оновлена статистика загальної смертності в скандинавських країнах (та, особливо, у Швеції) доводить, що ніякої пандемії COVID-19 немає і ніколи не було. 

Утім, автор маніпулює даними, які не доводять відсутність пандемії. 

Хибна теза 1. Перша статистика загальної смертності у скандинавських країнах показала, що ніякої пандемії немає і не було.

Автор вказує, що скандинавські країни, через хорошу організацію обліку і порівняно невелике населення виявилися серед перших країн, які опублікували дані загальної смертності – і ці дані нібито доводять відсутність пандемії. Як доказ, автор наводить приклад Швеції, яка не вводила жорсткого карантину, але нібито має такі ж показники загальної смертності і смертності на 1000 осіб населення, як і в попередніх роки.

Утім, дані щодо смертності у скандинавських країнах публікувалися протягом усього 2020 року. Зокрема, ще з початку пандемії публікуються дані надлишкової смертності для скандинавських та низки інших країн. Для Швеції вони показують наявність значної надлишкової смертності у 2020 році – тобто вищого рівня смертності у цьому році відносно середнього рівня п’яти попередніх років. Також, Статистичний офіс Швеції повідомляв, що рівень смертності за половину 2020 року був для країни найвищим за останні 150 років спостережень.

Джерело: Our World in Data 

 

Інше джерело щоденних даних у Швеції, на яке, зокрема, посилається автор, також показує наявність значної надлишкової смертності у 2020 році порівняно з середнім рівнем п’яти попередніх років. 

Джерело: Statistics Sweden

 

Статистика не підтверджує слова автора, що Швеція та інші скандинавські країни є доказом відсутності пандемії. 

Навіть попри те, що інші скандинавські країни, крім Швеції, мають відносно стабільні показники загальної смертності під час пандемії COVID-19, некоректно розглядати лише кілька країн одного регіону. Пандемія COVID-19 охопила більшість країн світу та забрала понад 2,3 мільйони життів. У низці країн спостерігається значна надлишкова смертність. Зокрема, обсяги надлишкової смертності країн Європи можна знайти тут (вони також публікуються протягом усього 2020 року).

Джерело: Euromomo

 

Хибна теза 2. У попередні роки з вищою загальною смертністю ніхто не помічав пандемій і не вводив локдаунів.

Автор стверджує, що раніше (у попередні століття) загальна смертність була значно вищою, але ніхто не помічав пандемій, уряди не вводили локдаунів, загальних маскових режимів, не закривали кордони тощо. 

Утім, некоректно говорити, що ніхто не помічав пандемій і що уряди не приймали ніяких заходів. Протягом історії, людство страждало від періодичних епідемій грипу, кору, холери, дифтерії, бубонної чуми та віспи, які вбивали значну частину дорослого населення. Наприклад, усього за кілька років чума вбила половину населення Англії.

Прогрес науки, розвиток систем охорони здоров’я, винайдення вакцин та загальна вакцинація проти небезпечних інфекційних хвороб дозволили стримувати поширення хвороб, а деякі – такі як віспа – викорінити повністю. Також, наприклад, під час пандемії іспанського грипу, уряди вводили локдауни. 

Хибна теза 3. У Швеції смертність була значно нижчою, ніж у сусідів, а пандемія в країні вже давно завершилася, на відміну від усього іншого світу.

Це неправда. Швеція серед країн Європи, що найбільше постраждали від наслідків пандемії COVID-19, зокрема, за показником смертей від COVID-19 на мільйон населення, який для Швеції є одним з найвищим серед країн Європи.

Джерело: Our World in Data

 

Те ж саме стосується захворюваності на COVID-19 у Швеції. Вона не є “нижчою нормального рівня”, як стверджує автор, а знаходиться на високому рівні, особливо відносно скандинавських сусідів країни – Норвегії, Данії, Фінляндії.

Джерело: Our World in Data

 

Детальніше про те, чому Швеція не є історією успіху в контексті пандемії COVID-19, ми писали тут

Хибна теза 4. Визначення пандемії в останні роки змінили, бо немає ніякої підвищеної смертності, а влада і фарма-бізнес хочуть заробити.

Автор стверджує, що ВООЗ змінила поняття пандемії, оскільки це зобов’язує країни-учасниці приймати жорсткіші заходи в рамках уже існуючих угод та вакцинувати населення. 

Проте, представники ВООЗ ще у лютому 2020 року заявляли, що для поняття пандемії не існує офіційної категорії і що у розмовній мові слово пандемія використовується для позначення спалаху захворювання, що швидко поширюється від людини до людини у світових масштабах.

До того ж, ВООЗ, не має жодних адміністративних чи інституційних важелів, які б могли до чогось зобов’язувати країни-учасниці. Організація розробляє лише рекомендації. Рішення, враховувати їх чи ні — повна прерогатива урядів країн. Тому немає підстав повязувати визначення поняття пандемія, рекомендації ВООЗ та інтереси фармацевтичного бізнесу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний