МАНІПУЛЯЦІЯ: ООН випустила доповідь про дискримінацію УПЦ МП

МАНІПУЛЯЦІЯ: ООН випустила доповідь про дискримінацію УПЦ МП

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
857

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські та проросійські медіа поширюють новину, нібито ООН опублікувала доповідь про дискредитацію Української православної церкви (Московський патріархат). Вони посилаються на звіт за період із 1 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року. 

Це маніпуляція: насправді у звіті йдеться про ситуацію з дотриманням прав людини на підконтрольних Україні територіях та окупованих росією. Зокрема у звіті йдеться про воєнні злочини росії: вбивства, викрадення, катування та сексуальне насильство щодо цивільних. З усього звіту питанню свободи релігії приділили лише кілька абзаців. 

Цю доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) опублікували 24 березня 2023 року. Називається вона «Звіт про ситуацію з правами людини в Україні (1 серпня 2022 року — 31 січня 2023 року)». І в ній наводиться багато фактів злочинів російських окупантів в Україні. 

Наприклад, що з жовтня 2022 року російські удари по критичній енергетичній інфраструктурі вбили щонайменше 116 мирних жителів і поранили щонайменше 379. УВКПЛ задокументувала вбивство ще 21 мирного жителя російськими збройними силами, а також 214 випадків насильницьких зникнень і затримань цивільних на окупованих росією територіях. Російські збройні сили затримували жертв вдома, на роботі, на вулиці чи на блокпостах під час так званих процесів «фільтрації».

УВКПЛ також серйозно стурбоване жорстким поводженням росіян із дітьми: повідомляється про зникнення 5 підлітків, яких катували та піддавали жорстокому поводженню, а одного згодом депортували до Білорусі. 

Із лютого 2022 року по 31 січня 2023 року УВКПЛ задокументувало 133 випадки сексуального насильства на окупованих росією територіях, більшість із них було скоєно російською армією та правоохоронцями. 

Із 38 сторінок усього звіту темі свободи релігії на підконтрольній Україні території відвели всього кілька абзаців — менше однієї сторінки. Тож хибно говорити, ніби вся доповідь присвячена «дискримінації УПЦ МП». До того ж у звіті лише в одному реченні припустили, що «що діяльність держави проти УПЦ може бути дискримінаційною», а не стверджували це як доконаний факт. 

У звіті згадують три законопроєкти, пов’язані з питанням діяльності УПЦ, — №8221, 8262 та 8371 — які зареєстрували у Верховній Раді за час моніторингу. Занепокоєння автори висловлюють лише щодо першого — 8221 (забороняє російську православну церкву та релігійні організації, пов’язані з нею; забороняє їм орендувати державне чи приватне майно в Україні; забороняє використання терміну «православний» у назвах релігійних організацій, не пов’язаних з Православною церквою України). УВКПЛ зазначає, що через нечітку юридичну термінологію та відсутність достатнього обґрунтування обмеження, які вводить законопроєкт, не можна вважати повністю виправданими, згідно з Міжнародним пактом про громадянські та політичні права.

Щодо «дискримінації», то у звіті це поняття згадується лише раз — і з наголосом, що діляьність саме «може бути» такою, а не обов’язково є. «УВКПЛ стурбоване тим, що діяльність держави проти УПЦ може бути дискримінаційною. УВКПЛ також нагадує про необхідність забезпечити всім особам, яким висунуто кримінальні звинувачення, повний спектр прав на справедливий судовий розгляд», — йдеться у звіті. 

Крім того, у пункті про свободу релігії на окупованих росією територіях України йдеться про куди більш жорстокі порушення прав людини. УВКПЛ задокументувало 3 випадки насильницького викрадення, тортур та незаконної депортації, здійснених збройними силами росії проти духовенства та членів українських греко-католицьких та євангельських громад у Запорізькій, Херсонській та Харківській областях.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний