МАНІПУЛЯЦІЯ: ООН визнала, що українські військові використовують школи у воєнних цілях

МАНІПУЛЯЦІЯ: ООН визнала, що українські військові використовують школи у воєнних цілях

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1250

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, ніби генеральний директор програм ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН) Омар Абді заявив, що під час нинішнього етапу російсько-української війни українські військові використовують школи як інформаційні центри, укриття, центри постачання або використовують їх у воєнних цілях.

Проте це — маніпуляція: слова представника ЮНІСЕФ вирвали з контексту.

Російські медіа розповсюдили заяву Омара Абді 12 травня 2022 року. Того ж дня він дійсно виступав під час засідання Ради Безпеки ООН. Він присвятив свою доповідь правам дітей в Україні після масштабного російського вторгнення: «Сьогодні освіта в Україні теж перебуває під ударом. У лютому навчальний процес у школах призупинився після початку війни. За минулий тиждень щонайменше 15 із 89 (одна шоста) шкіл, які підтримуються ЮНІСЕФ на Сході України, були знищені або пошкоджені після початку війни. Є повідомлення, що сотні шкіл по всій країні потрапляють під артилерійські та авіаційні обстріли, страждають від застосування іншої вибухової зброї, тоді як інші школи використовуються як інформаційні центри, укриття, центри постачання або ж у воєнних цілях — все це має довгостроковий вплив на повернення дітей до шкільної освіти».

У наведеному уривку Омар Абді прямо не називає, хто саме використовує школи у воєнних цілях. Водночас у цій же промові він згадує обстріл залізничного вокзалу в Краматорську та обстріл школи в Луганській області, які здійснювала росія. До речі, 18 травня 2022 року МОН України повідомило, що з початку нового етапу російсько-української війни 161 освітній заклад був повністю зруйнований унаслідок російських обстрілів, а ще 1611 закладів зазнали значних пошкоджень.

В інших публікаціях на сайті ЮНІСЕФ теж є згадки про використання шкіл у воєнних цілях. ЮНІСЕФ доповідає про проблеми з правами дітей унаслідок війни, проте уникає будь-яких конкретних заяв, як-то визнання відповідальності росії за початок війни та знищення цивільних об’єктів російськими військами в Україні. За перші 3 місяці повномасштабного вторгнення росії на сайті ЮНІСЕФ не з’явилося жодної згадки про росію в контексті впливу війни на освіту.

До 2022 року, коли воєнні дії обмежувалися Донецькою та Луганською областями, деякі міжнародні організації стверджували, що обидві сторони війни використовують школи як військові бази. Наприклад, про це заявляли в доповіді Human Rights Watch у 2016 році.

В умовах, коли бойові дії ведуться поблизу населених пунктів або всередині них (вуличні бої), практично неможливо уникнути використання цивільних об’єктів у воєнних цілях. Утім, росія та Україна не можуть нести однакову відповідальність за використання цивільних об’єктів. Саме росія розпочала агресію в 2014 році, тоді як Україна користується своїм правом на самооборону.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний