МАНІПУЛЯЦІЯ: Пандемія COVID-19 – це повторення сценарію свинячого грипу | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Пандемія COVID-19 – це повторення сценарію свинячого грипу

18 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
1876

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють допис, у якому порівнюють пандемію COVID-19 із епідемією свинячого грипу.

Зображення, яке поширюють разом з повідомленнями

 

Автор надає хронологію розгортання епідемії H1N1 у 2009-2010 роках і зазначає, що наразі світ знаходиться на початковому етапі пандемії грипу 2009 року.

Утім, таке твердження є помилковим. Нижче наводимо спростування інформації з допису.

Пандемія COVID-19 не аналогічна епідемії H1N1.

Загалом вплив пандемії COVID-19 є набагато більш руйнівним, ніж епідемії H1N1, або свинячого грипу, оскільки новий коронавірус поширився значно більше, а захворювання, яке він викликає – COVID-19, – спричинило значно більше смертей. Із 12 квітня 2009 року до 10 квітня 2010 року, за оцінками Центрів контролю та профілактики інфекційних захворювань, свинячий грип спричинив від 151,7 до 575,4 тис. смертей. Станом на 13 січня 2021 року від нового коронавірусу в світі померло 1,9 млн людей. У той же час остаточну кількість усіх смертей та випадків зараження від нового коронавірусу можна буде підрахувати лише після завершення пандемії.

Вакцина проти H1N1 1976 року не була основною причиною виникнення синдрому Гійєна-Барре в США. 

Синдром Гійєна-Барре — рідкісний стан, при якому імунна система людини атакує периферичні нерви. Він може призвести до майже повного паралічу, люди із цим синдромом потребують лікування, а інколи навіть інтенсивної терапії. Слід зазначити, що це захворювання виникає доволі рідко, і більшість людей повністю одужує навіть у найважчих випадках. 

У 1976 році близько 48 млн американців отримали вакцину проти свинячого грипу. Із них у 532 осіб справді розвинувся синдром Гійєна-Барре (близько 10 випадків на 1 млн щеплень). Однак якщо порівняти кількість випадків синдрому Гійєна-Барре серед вакцинованих проти свинячого грипу та невакцинованих, то серед невакцинованих синдром трапляється частіше, ніж серед вакцинованих: 40-70 випадків на мільйон серед невакцинованих проти 1-2 випадків на мільйон серед вакцинованих.  

Зв’язок між вакциною Pandemrix та підвищеним ризиком нарколепсії не є однозначним.

Нарколепсія – це розлад центральної нервової системи, що характеризується надмірною сонливістю вдень та аномальними проявами швидкого руху очей під час сну. 

У дослідженні 2018 року автори вивчали вплив вакцин проти грипу H1N1, серед яких була також вакцина Pandemrix європейського виробника GlaxoSmithKline. Дослідження проводилося за даними таких країн, як Канада, Данія, Іспанія, Швеція, Тайвань, Нідерланди та Великобританія, і у низці цих країн використовували вакцину Pandermix. За винятком Швеції та Тайваню, у дослідженні не виявили зростання рівня захворювання на нарколепсію після вакцинації. І хоча зростання випадків нарколепсії у Швеції пов’язують з вакциною Pandermix, у інших країнах, де також використовували цей препарат, подібного не спостерігалося. 

В іншому дослідженні зазначають, що висновки щодо підвищеного ризику нарколепсії після отримання вакцини Pandemrix слід робити з обережністю через можливі упередження. У будь-якому разі нарколепсія – рідкісне захворювання, і переваги імунізації все ж перевищують можливий ризик розвитку нарколепсії внаслідок вакцинації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний