МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вакцинації в будинках для літніх людей збільшилася смертність від COVID-19 | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вакцинації в будинках для літніх людей збільшилася смертність від COVID-19

16 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1082

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію про те, що після початку масштабної вакцинації від COVID-19 у британських будинках для літніх людей різко збільшилася смертність від коронавірусної інфекції на рекордні 46%.

Автор допису порівнює дві публікації британського видання The Guardian: новини 8 грудня про початок вакцинації та 19 січня про різке збільшення смертності. Жодних інших аргументів, крім згаданих публікацій, автор не наводить. Лише згадує, що всі попередні вакцини від коронавірусів, які розроблялися до 2019 року, викликали у піддослідних тварин “надмірну імунну реакцію” (антитілозалежне посилення інфекції): вони частіше хворіли та помирали, ніж невакциновані.  

Антитілозалежне посилення інфекції (Antibody-dependent Enhancement, ADE) виникає, коли антитіла, що утворюються під час імунної відповіді, розпізнають і зв’язуються з патогеном, але вони не можуть запобігти зараженню. Натомість ці антитіла лише допомагають патогену потрапити в клітини організму людини. 

Твердження про те, що в січні в британських будинках для літніх людей різко збільшилася смертність від коронавірусної інфекції, правдиве. Урядова Комісія з якості догляду зафіксувала підвищену тижневу смертність від COVID-19 — 1260 смертей за другий тиждень січня, порівняно з 864 та 661 смертями за два попередні тижні.

У цьому ж повідомленні, на яке посилається автор допису, згадується, що Національна служба охорони здоров’я планувала вакцинувати усіх мешканців будинків для літніх до 22 січня, оскільки спалахи COVID-19 майже втричі зросли з кінця грудня. Найбільше смертей було відповідно в будинках тих британських громад, де саме фіксували спалахи захворювання.

Ніде не згадується про те, що смертність збільшувалася в тих будинках, де проводилася вакцинація. Навпаки, повідомлялося, що в деякі будинки для літніх, де фіксували спалахи коронавірусної інфекції, вакцину навіть не доставляли. Лікарі загальної практики відкладали вакцинацію в установах, де є інфіковані. 

Також важливо, що вакциновані люди можуть захворіти на COVID-19, якщо інфікуються, поки вакцина ще не встигла сформувати захист. У коментарі для BBC експертка з питань охорони здоров’я професорка Лінда Болд пояснила, що захист починає накопичуватися в організмі приблизно через 10 днів після того, як людина отримала перший укол. 

Більшість людей матимуть певний рівень захисту на 21-й день, однак у людей похилого віку зі складною імунною системою цей процес може тривати довше. Вони ще деякий час залишаються вразливими до інфекції. Надійніший імунітет формується після двох доз вакцини, тому у Великобританії деякі організації вимагали від Уряду скоротити тривалість перерви між першим та другим щепленням.  

Тому немає жодних підстав стверджувати, начебто саме вакцинація призвела до збільшення смертності. 

Щодо так званої “надмірної імунної реакції” (антитілозалежного посилення інфекції, АПІ), то ні хвороба COVID-19, ні нові затверджені вакцини не проявили АПІ. У людей, інфікованих SARS-CoV-2, не було виявлено ймовірності розвитку АПІ при повторному інфікуванні. Це стосується й інших коронавірусів. Дослідження вакцин на тваринах та в ході клінічних випробувань на людях не виявили доказів розвитку АПІ.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний