Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють повідомлення про те, що у США начебто почалась епідемія інфарктів та інсультів після вакцинації проти COVID-19. Першоджерело новини — медіа локальної неприбуткової організації штату Каліфорнія у США The Conejo Guardian. Це медіа систематично поширює емоційні новини про вакцинацію та переважно репрезентує позицію противників вакцинації. В українсько- та російськомовні сегменти Facebook новина потрапила через згадку оригінальної статті у матеріалі сайту Solenka.info.
Однак робити висновок про зростання кількості інсультів та інфарктів у США через вакцинацію від COVID-19 лише на основі наведеної у статті інформації — безпідставно. Далі пояснюємо чому.
Новина базується лише на спостереженнях молодшого медичного персоналу лікарень округу Вентура. Водночас в оригінальній статті немає жодних наукових підтверджень зв’язку між вакцинацією та зростанням інсультів, інфарктів чи інших серцево-судинних захворювань. Також у статті роблять наголос на тому, що лікарі не бажають звертати увагу на побічні ефекти вакцинації. Утім варто пам’ятати, що професійні компетенції лікарів вищі, ніж у медсестер та медбратів.
Крім того, новина стосувалася лише одного округу одного штату США, а не всієї країни.
Нагадуємо, що ще у липні Європейське медичне агентство знайшло можливий зв’язок між використанням мРНК-вакцин (Pfizer-BioNTech та Moderna) і розвитком міокардиту та перикардиту (запалення серцевого м’язу та зовнішньої оболонки серця відповідно). Це дуже рідкісна побічна дія: дослідники виявили лише 321 такий випадок, тоді як в Європі за цей час використали 197 млн доз мРНК-вакцин.
Варто пам’ятати, що не кожне з серцевих захворювань закінчується смертю. Незважаючи на згадані несприятливі події, переваги використання вакцин перевищують можливі ризики.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний