МАНІПУЛЯЦІЯ: Польща готується до збройного конфлікту з росією — Stars and Stripes

МАНІПУЛЯЦІЯ: Польща готується до збройного конфлікту з росією — Stars and Stripes

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
605

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Польща готується до збройного конфлікту з росією. Автори посилаються на публікацію видання Міністерства оборони США Stars and Stripes. У ній нібито йдеться, що на території Польщі проводять регулярні військові навчання серед мирних жителів та модернізують збройні сили. Крім цього, у країні базується близько 10 тисяч американських військових, а сотні тисяч солдатів уже найближчими роками мають поповнити лави Війська Польського, і ще більше поляків — пройти спеціальну військову підготовку. Російські медіа також додають, що приблизно 94% поляків вважають росію серйозною загрозою і висловлюють готовність вступити в бойові дії проти неї. 

Насправді Польща проводить військові навчання цивільних через загрозу нападу рф, а не бо готується першою вступити у збройний конфлікт. 

Скриншот допису

У публікації видання Stars and Stripes від 6 грудня 2022 року йдеться про те, що війна росії проти України змусила Польщу почати військові навчання для цивільних, які бажають навчитися користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу та освоїти прийоми рукопашного бою. Навчання є частиною проєкту Міністерства національної оборони Польщі «Тренуйся з армією». Зазначають, що більшість людей взяла участь у військових навчаннях через побоювання, що війна може перекинутися на Польщу, яка є членом НАТО. Навчання почалися у жовтні та триватимуть ще у січні 2023 року через великий попит. Представник Міністерства оборони Польщі, майор Міхал Томчик зазначив, що у навчаннях взяли участь більш ніж 3500 людей від 18 до 65 років. 

Програма військового навчання мирних жителів не передбачає їх подальше влаштування на військову службу. Хоча за словами майора Павла Войцека, такі навчання могли б допомогти Міністерству національної оборони Польщі досягти високих цілей щодо вступу на військову службу. Він зазначив, що люди, які пройшли подібні навчання, можливо приєднаються до збройних сил Польщі у майбутньому. 

Польський бригадний генерал у відставці та колишній керівник Бюро національної безпеки польського уряду Станіслав Козей порівняв теперішню безпекову ситуацію з другою холодною війною: «Розвиток польських збройних сил є відповіддю Польщі на небезпеку неохолодної війни, розпочатої імперською та агресивною політикою росії».

У статті Stars and Stripes справді згадують, що наразі у Польщі перебуває близько 10 тисяч американських військових. Полковник морської піхоти США у відставці та старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марк Канчіан зазначив, що війська США у Польщі пропонують майже таку ж підтримку, яку вони пропонували Німеччині під час холодної війни.

Опитування американського аналітичного центру Pew Research Center, проведене у березні-травні 2022 року, показало, що 94% поляків вважають росію головною загрозою. Для порівняння, у 2018 році цей показник становив 65%. Приблизно дві третини поляків також заявили, що підтримали б свою країну, використовуючи військову силу для захисту союзника по НАТО від гіпотетичних військових дій росії. 97% поляків негативно ставляться до росії, а 94% дуже негативно. 

Отже, початок військових навчань цивільних людей в Польщі обумовлений тим, що жителі країни відчувають занепокоєння щодо повномасштабного наступу рф в Україну та побоювання того, що росія може почати війну й проти Польщі. У публікації не зазначають, що Польща готується до нападу на рф.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний