МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння пенсій в Україні та країнах Європи | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння пенсій в Україні та країнах Європи

14 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
5748

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють зображення, у якому наводять розміри пенсій у різних європейських країнах та порівнюють її з еквівалентом у євро української мінімальної пенсії. 

Зображення, які поширюють.

 

Утім, більшість даних не відповідають дійсності або не можуть порівнюватися, оскільки мають місце різні пенсійні системи та підходи до нарахування. Також, міжнародні порівняння рівня життя потрібно порівнювати з урахуванням паритету купівельної спроможності, а не просто по курсу євро.

Узагальнені розміри пенсій наведених країн не можна порівнювати

Щодо України для порівняння автор використовує показник, близький до еквіваленту в євро мінімальної пенсії. У 2019 році (останній рік на який є дані інших країн для порівняння) цей показник становив 1638 гривень (станом на 1 грудня 2019) (57 євро за офіційним курсом та 231 долар за паритетом купівельної спроможності). У той же час, у низці інших країн із зображення немає мінімальної пенсії або ж мають місце інші принципи нарахування. 

Австрія

Пенсійна система Австрії складається з трьох частин: професійних пенсій, приватних пенсій та державних пенсій (доплат).

В Австрії немає мінімальної пенсії як такої, але пенсіонери отримують доплату, якщо сума валової (до сплати податків) пенсійної виплати та доходів із інших джерел залишається нижче 909,42 євро на місяць для домогосподарств із однією особою та 1363,52 євро для пар. 

У 2017 році була запроваджена додаткова форма доплати. Отримувачі (лише одинокі домогосподарства) з принаймні 360 місяцями внесків (30 років стажу) отримували мінімум 1000 євро (у 2018 році виплату підняли до 1 022 євро).

Іспанія 

Державна пенсійна система Іспанії складається з двох частин: пенсійних виплат, що прив’язані до доходів та пенсійних внесків отримувачів, та мінімальної пенсії, що нараховується громадянам із низькими доходами чи без пенсійних внесків після підтвердження фінансового стану. 

Мінімальна пенсія, що виплачується з 65 років, дорівнює 657,6 євро на місяць для одиноких пенсіонерів та 811,4 євро на місяць для пенсіонерів, які мають когось із членів родини на утриманні.

Греція

Пенсії виплачуються за державною схемою і складаються з двох частин: частини, що не пов’язана з доходами (національна пенсія), та частини, що залежить від пенсійних внесків.

Мінімальна пенсія за віком вимагає 15-річних внесків. Національна пенсія, яка не пов’язана з доходами базується на роках проживання в Греції і становить 384 євро, якщо пенсіонер має 40 років проживання (з 15 років до пенсійного віку та має принаймні 20 років страхування). Зазначена сума зменшується, якщо отримувач має меншу кількість років страхування.

Німеччина

У Німеччині немає мінімальної чи максимальної державної пенсії. Рівень пенсії визначається трудовим стажем, віком отримувача та середніми доходами в країні. Розрахунок пенсій здійснюється на основі пенсійних балів (майбутня пенсія залежить від кількості балів, а кількість балів залежить від обсягів пенсійних внесків). Якщо пенсійного забезпечення з усіх джерел доходу недостатньо, громадянин може претендувати на додаткову соціальну допомогу, що надається після перевірки доходів. 

Порівнювати пенсійні системи можна за коефіцієнтом заміщення

Щоб виміряти, наскільки ефективно пенсійна система, використовують коефіцієнт заміщення. Чистий коефіцієнт заміщення показує, наскільки пенсійний дохід (після сплати податків) замінює отримувачам їхні попередні доходи з основних джерел перед виходом на пенсію. За цим показником можна порівнювати пенсійні системи різних країн.

Для України чистий коефіцієнт заміщення становить близько 40% від української середньої зарплати після сплати податків.

У інших наведених країнах (залежно від доходів отримувачів):

  • Австрія – 89%
  • Іспанія – 78,6%-82,8%
  • Греція – 57,6%-50,3%
  • Німеччина – 56,1%-51,4%

У цілому, пенсії у наведених країнах Європи і справді вищі, ніж в Україні. Також, у цих країнах вищий чистий коефіцієнт заміщення – тобто, пенсійні системи більш ефективні, а пенсії компенсують вищу частку попередніх доходів громадян. Утім, автор наводить узагальнені цифри, які не відповідають дійсності та/або не можуть порівнюватися через різницю пенсійних систем та правил нарахування пенсій у названих країнах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний