МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння цін та доходів в Україні та інших країнах | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння цін та доходів в Україні та інших країнах

17 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
1809

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація про те, що в Україні нібито ціни на низку товарів стали вищими, ніж у деяких країнах з високими доходами, а державні чиновники та олігархи – найбагатші у світі. 

Втім, ряд тез не відповідають дійсності.

Бензин став коштувати дорожче, ніж у США

Середня вартість бензину А-95 в Україні складає 23,1 грн за літр (доларова ціна складає 0.831 долари за літр). А в США – 0,68 долари за літр. За паритетом купівельної спроможності вартість українського бензину складе 3,26 долари. 

Втім, пальне є товаром, вартість якого залежить від ціни на нафту, яка встановлюється на міжнародному ринку. Тому вартість всередині країни залежить від купівельної спроможності її валюти по відношенню до міжнародних валют і частково від обсягів видобутку нафти і обсягів нафтопереробки в країні. 

Україна, на відміну від США, переважно імпортує нафту та нафтопродукти, а також бензин та інші види палива, в той час, як США є великим виробником та експортером нафти та нафтопродуктів. 

Продукти дорожче, ніж у Німеччині

Це не правда. За даними Світового банку, курс гривні – 7,089 грн/$ за ПКС. Тобто, 1 долар США = 7,089 грн за ПКС, а курс євро – 0,737 €/$ ПКС (тобто, 1 євро дорівнює 9,62 грн за ПКС). Це означає, що за певним набором ключових споживчих товарів купівельна спроможність української гривні нижча відносно долара США, в той час, як купівельна вартість євро у Німеччині є вищою відносно долара. Тобто, в цілому і з урахуванням реальної купівельної спроможності валют на внутрішніх ринках розглянутих країн, основні споживчі товари є дорожчими у Німеччині, ніж в Україні. Це має місце через вищі доходи і рівень життя. Оскільки купівельна спроможність жителів Німеччини в цілому вища, ціни на основні товари зростають. 

Сир дорожче, ніж у Фінляндії

Ціна на фінський сир, який включається у фінський індекс споживчих цін складала 14,16 євро за кілограм (у 2018 році, за яким наявні дані) . Ціна на український сир, що включається в український індекс споживчих цін складала 97,75 грн. Курс фінського євро за паритетом купівельної спроможності складає 0,847 €/$. Української гривні – 7,089 грн/$. 

Відповідно, у порівнюваних цінах, фінський сир за ПКС коштує 16,72 долари за кілограм, а український – 13,79 долари за кілограм. 

Чиновники та олігархи багатші, ніж будь де у світі

Якщо автори зображення мають на увазі корупційні статки чиновників, то Україна і справді є країною з високим рівнем корупції у державних органах та значною часткою політично-пов’язаних підприємців (олігархів) в економіці. Брак даних і прихований характер корупційних транзакцій не дозволяють точно порівнювати тіньові статки чиновників у різних країнах. 

Втім, це можна оцінити приблизно за спеціальними індексами, які показують рівень корупції в країні. Наприклад, за Індексом сприйняття корупції, Україна у 2019 році посідала 120 місце зі 180 країн. Це низька позиція, втім, немає підстав стверджувати, що корупційні статки українських чиновників є найвищими, ніж будь де у світі.

Також, українські олігархи не є найбагатшими у світі. Найбагатший олігарх України – Рінат Ахметов володіє статками у 2,4 мільярди доларів. В той же час, у світі є значно багатші бізнесмени, статки яких пов’язують з політикою. Наприклад, за оцінками Forbes станом на 2020 рік, відомий мексиканський олігарх Карлос Слім, що вважався найбагатшою людиною світу у 2010-2013 роках, володіє статками понад 52 мільярди доларів. Найбагатших російський олігарх – Владімір Потанін володіє статками близько 20 мільярдів доларів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний