Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про те, що надання допомоги Україні на понад $60 млрд вигідне лише американцям. «Робочі місця — у США, безпека для США, гроші — на американський ВПК. І життя також будуть врятовані американські. А українські — ні», — стверджують пропагандисти з посиланням на заяву Міністра оборони США Ллойда Остіна.
Це — маніпуляція.Пакет вигідний Україні, адже більшість коштів з нього підуть або на закупівлю зброї для Сил оборони, або дозволять відновити запаси США, щоб ті могли вивільнити додаткову техніку для передачі.
Скриншот допису
Міністр оборони США Ллойд Остін справді згадав Україну в поширеній заяві, у якій привітав ухвалення закону: «Я вітаю ухвалення важливого доповнення до закону про національну безпеку, яке допоможе Міністерству оборони підтримати Україну та Ізраїль, зміцнити безпеку в Індо-Тихоокеанському регіоні та рішуче підтримувати наших союзників і партнерів в усьому світі. Цей двопартійний закон дозволить міністерству збільшити обсяги життєво необхідної допомоги у сфері безпеки, щоб допомогти Україні захистити себе від російської агресії, підтримати захист Ізраїлю від Ірану та його проксі-сил, а також збільшити потік терміново необхідної гуманітарної допомоги для палестинського цивільного населення в Газі».
Остін дійсно зазначив, що близько $50 млрд з цього пакету будуть спрямовані безпосередньо в оборонно-промисловий комплекс США. Ця заява відповідає дійсності.
Загальна сума, закладена у пакеті допомоги Україні, ініційованому спікером Палати представників Майком Джонсоном, становить $60,84 млрд. За словами самого спікера, близько 80% цієї суми й справді залишиться в Сполучених Штатах, але це не означає, що допомога з цих коштів не надійде Україні. Особливість механізму фінансування допомоги від США полягає у тому, що допомога надходить партнерам здебільшого не у чистих грошах, а в еквівалентній цій сумі допомозі — в озброєнні, техніці, боєприпасах тощо.
У вказаному пакеті допомоги кошти на оборону та безпеку розподілятимуться наступним чином: $23,2 млрд підуть на поповнення складських запасів армії США для заміщення наданих Україні зброї та обладнання; $11,3 млрд виділені на поточні військові операції США в регіоні; $13,8 млрд підуть на закупівлю озброєння для подальшої передачі в Україну, і ще $26 млн будуть витрачені на забезпечення нагляду та підзвітності допомоги, наданої Україні.
Коли зброя передається партнерам зі складів Міноборони США, з’являється необхідність поповнення запасів. Тому Міноборони замовляє озброєння та боєприпаси у виробників — американських оборонних компаній. Створенням таких додаткових замовлень держава стимулює американську оборонну промисловість, адже провідні виробники озброєння інвестують мільярди доларів у нові підприємства. Масштабування виробництва, своєю чергою, створює тисячі робочих місць для громадян у щонайменше 38 штатах. Таким чином, підтримка України вигідна Сполученим Штатам — вона дозволяє Україні перемагати на полі бою, захищати українців від агресора та водночас стимулює економічне зростання в США.
Окрім цього, США надасть Україні економічну допомогу, що складатиме майже $7,9 млрд у вигляді кредитів. При цьому до 50% заборгованості має право списати президент США після проведення виборів, які заплановані на листопад 2024 року. Водночас після 1 січня 2026 року президент може списати 100% заборгованості за згодою Конгресу. Також передбачені $1,5 млрд коштів у рамках економічної програми «Допомога Європі, Євразії та Центральній Азії» для України та інших партнерів США.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний