МАНІПУЛЯЦІЯ: Російська армія у 2023 році займає місце найсильнішої у світі — U.S. News and World Report

МАНІПУЛЯЦІЯ: Російська армія у 2023 році займає місце найсильнішої у світі — U.S. News and World Report

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
275

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Один із вічних наративів російських пропагандистів стосується «всемогутності російської армії». Так, кремлівські ЗМІ та телеграм-канали поширюють рейтинг американського видання U.S. News and World Report, яке назвало російську армію найсильнішою у світі станом на 2023 рік. Своєю чергою армія США посідає друге місце, а Китаю — третє.

Це — маніпуляція. Дослідження базується на опитуванні людей та не оцінює загальну обороноздатність кожної країни.

Скриншот публікації

Аби зрозуміти, чи справді російська армія «найсильніша» у 2023 році, варто подивитися на методологію дослідження. Кожну країну оцінювали за 73 критеріями. Однак основне, на що треба звернути увагу — рейтинг складався на основі опитування людей, яке проводили з 17 березня по 12 червня 2023 року. Загалом в опитуванні взяли участь близько 17 тисяч людей з усього світу.

Учасникам треба було оцінити, чи асоціюють вони певну країну із факторами, які подавала організація. Критерії, які мали оцінити учасники, стосувалися культурного впливу, влади, якості життя, відкритості країни до бізнесу тощо. Після отримання всіх даних організація виводила середній показник по кожній країні.

Можна зробити висновок, що, по-перше, дослідження ґрунтувалося на опитуванні загального населення, а не військових експертів, відтак воно не базується на реальних показниках економіки чи військової міці країни. У дослідженні за 2022 рік росія також займає перше місце серед потужності армій, хоча пропагандисти натякають, ніби цьогоріч рф витіснила США. По-друге, на вибір людей могли впливати їхні політичні погляди або обмежені знання про певні країни. 

У довіднику The Military Balance за 2023 рік можна порівняти обороноздатність росії та США. Останні мають потужнішу військову техніку та більше фінансують свою армію. До прикладу, оборонний бюджет росії у 2022 році складав $66,9 млрд, тоді як у США — $767 млрд. Отже, США залишаються найсильнішою армією у світі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний