МАНІПУЛЯЦІЯ: Російські лікарі проводять медогляд дітей на окупованих територіях, бо в Україні їх давно не проводили

МАНІПУЛЯЦІЯ: Російські лікарі проводять медогляд дітей на окупованих територіях, бо в Україні їх давно не проводили

18 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
658

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширили новину про те, що у тимчасово окупований Генічеський район приїхали лікарі з Криму для проведення планового медогляду у навчальних закладах. У коментарі російському каналу директор Чонгарської школи говорить, ніби медогляд давно не проводили, тому новоприбулі лікарі виконують важливу роботу.

Це маніпуляція. 

Насправді, згідно з наказом МОЗ, обов’язковий медичний огляд проводиться щорічно для виявлення у дітей захворювань, подальшого їх спостереження, планового лікування чи реабілітації та запобігання масовим інфекціям. У той час як в умовах окупації доступ до медичної допомоги у мешканців Генічеського району ускладнений.

В Україні щорічний медичний огляд для дітей є безкоштовним та обов`язковим. Для зарахування дитини у дитячий садок необхідно надати медичну довідку форми №063/о, для першокласників обов`язковою також є довідка форми № 086-1/о.

Для кожної вікової категорії існує окремий перелік лікарів. Однак незалежно від віку щороку обов`язково відбувається перевірка гостроти зору, слуху, постави та плантографії (перевірка стану стоп). Огляди проводять лікарі, з якими раніше була підписана декларація, у присутності батьків.

У законі не вказані часові рамки проходження огляду, проте лікарі радять проходити огляд не перед самим початком навчального року, а у будь-який інший період, аби уникнути черг. Відповідальність за проходження медогляду покладається на батьків.

У МОЗ також повідомили, що на період дії воєнного стану порядок проведення медогляду для дітей не змінився.

Російські війська захопили Генічеський район 24 лютого. Під час окупації доступ до отримання медичної допомоги та проходження планових оглядів суттєво ускладнився.  

ЗМІ неодноразово повідомляли про складну ситуацію з медициною на тимчасово окупованих територіях. Так, у жовтні генеральна директорка Центральної міської лікарні Нової Каховки Наталя Гончарова розповіла, що лікарню зайняли окупанти, а частину обладнання вивезли. Однак у лікарні продовжувало діяти єдине дитяче відділення, куди привозили дітей із сусідніх міст: Генічеська, Новотроїцького, Горностаївки, Каховки, Чаплинки.

Цю інформацію підтвердив лікар із Нової Каховки, якому вдалося виїхати на підконтрольні Україні території. Лікар, ім’я якого не називають з міркувань безпеки, також повідомив, що з окупованої Каховки центральної міської лікарні імені родини Панкеєвих виїхало майже 90% лікарів, а з сусідньої Нової Каховки — 30%.

Також у селищі Новотроїцьке Генічеського району облаштували місцеву лікарню для лікування поранених російських військових, натомість хворих місцевих жителів примусово виписали.

Подібна ситуація склалася і в інших областях, окупованих російськими військовими. Так, у Луганській області кілька лікарень були передані для потреб російських військових, а в лікарні Харківської області (до деокупації у вересні 2022 року) окупанти облаштували казарми та вивезли медичне обладнання. 

Свідчення про «братню» допомогу російських лікарів — маніпуляція. Адже до повномасштабного вторгнення росії українські діти могли безкоштовно у будь-який час пройти медогляд у свого лікаря. Зараз такі огляди стали рідкістю на непідконтрольних Україні територіях якраз через росіян.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний