МАНІПУЛЯЦІЯ: росія евакуювала із Маріуполя понад 100 тисяч людей
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: росія евакуювала із Маріуполя понад 100 тисяч людей

31 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
68

Перевірка фактів у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, нібито росія «без участі України евакуювала» із Маріуполя вже більше 108 тисяч людей. Про це заявили в міноборони росії. «Всього без участі офіційної київської влади, з «ДНР» та «ЛНР», а також небезпечних районів України евакуйовано за добу до росії 19 247 осіб», — написали пропагандисти 29 березня. 

Це фейк: російські військові проводять не евакуацію, а насильницьке вивезення людей на територію рф із вилученням документів громадян України. 

Допис у Facebook

Точно встановити, скільки людей росія насильно вивезла з України після вторгнення, поки неможливо. Оцінки української влади коливаються від 20 до 40 тисяч. 

Речниця Донецької ВЦА Тетяна Ігнатченко-Тюріна розповіла, що з населених пунктів Донецької області — з Маріуполя, маріупольських околиць і частково з волноваського району — окупанти примусово депортували вже близько 25 тисяч українців. У так званих фільтраційних таборах у них відбирають телефони, українські документи (все, що є — паспорти, посвідки), а згодом людей спрямовують в Омськ, в Краснодарський край. 

26 березня Ірина Верещук, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заявила, що кількість насильно вивезених українців зараз може становити 40 тисяч.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко 27 березня говорив, що росіяни насильно вивезли з Маріуполя 20-30 тисяч людей. 

За словами заступника мера Маріуполя Сергія Орлова, російські військові залякують маріупольців, щоб вони погодилися їхати в росію. «Російські солдати просто відкривають укриття і кажуть їм (мирним жителям — ред.): «Дивіться, у вас є 5 хвилин на евакуацію в цьому напрямку. Просто йдіть, пройдіть 3-5-7 кілометрів, і автобуси перевезуть вас на тимчасово контрольовану (Росією — ред.) територію». Якщо ви не підете, цей будинок розбомблять за годину», — передає його слова BBC. 

Крім цього, в окупований Донецьк вивезли дітей з Маріуполя без батьків. Жителі Донецька також повідомили, що у двох школах №25 та №31 Ленінського району, а також у гімназії №70 у Київському районі перебувають біженці, яких російські військові вивезли зі зруйнованого Маріуполя. Наприклад, у школі №31 зараз перебувають близько 250 маріупольчан.

Депортація мирних жителів суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, а саме ст. 49 Женевської конвенції про захист жертв війни від 1949 року та ст. 85 Додаткового протоколу 1 до Женевських конвенцій, якими заборонено здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний