МАНІПУЛЯЦІЯ: росія відновлює медичні заклади на окупованих територіях та постачає обладнання і ліки

МАНІПУЛЯЦІЯ: росія відновлює медичні заклади на окупованих територіях та постачає обладнання і ліки

10 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
413

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграмканали вкотре відзвітували про «покращення медичної системи на окупованих територіях». Новинні ресурси процитували слова міністра охорони здоров’я рф Михайла Мурашка, що на територіях, непідконтрольних українській владі, відновили 80 медзакладів, надали 50 карет швидкої допомоги та надіслали лікарські засоби на суму 7 млрд руб. 

Утім, це маніпуляція. Подібними публікаціями російські медіа намагаються показати, ніби росія дбає про українців та відновлює медицину. Проте вони ігнорують той факт, що без приходу російських військ на територію України та постійних обстрілів медичної інфраструктури не було б потреби у відновленні.

За оцінками Світового банку, агресор пошкодив або знищив щонайменше 978 медзакладів, 650 «швидких» та близько 596 аптек. Примітно, що найбільше система охорони здоров`я постраждала у регіонах, яким росія прийшла «допомагати»: на Донеччині ($785 млн), Харківщині ($618 млн), Чернігівщині ($259 млн) та Луганщині ($188 млн). 

На інтерактивній мапі, яку створили організації eyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, Physicians for Human Rights (PHR), Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) та Український центр охорони здоров’я (UHC), вказано, що станом на березень 2023 року росія здійснила 822 атаки на лікарні та іншу інфраструктуру охорони здоров’я. 

Згідно зі звітом Українського центру охорони здоров’я «Медицина під час війни: вплив повномасштабного вторгнення Росії на систему охорони здоров’я України», у 2022 році кількість лікарів в Україні скоротилася на 14%. Найбільше медичних працівників виїхало з Луганської (68%), Херсонської (33%) та Донецької (28%) областей. Також, за останніми даними Міністерства охорони здоров’я України, за рік повномасштабної війни внаслідок російських атак загинули 106 медичних працівників.

У дослідженні «Лікарні під прицілом: як росія протягом року знищувала систему охорони здоров’я України», проведеному eyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, PHR, МІПЛ та UHC, співавтор документа, доктор юридичних наук, Крістіан Де Вос зазначив, що бомбардування лікарень, катування медпрацівників та напади на автомобілі швидкої допомоги є воєнними злочинами і потенційно можуть вважатися злочинами проти людяності.

Представники Світового банку стверджують, що для повного відновлення медичної системи необхідно виділити $16,4 млрд протягом наступних 10 років. Попри значні руйнування системи охорони здоров’я та постійні обстріли медичних установ, у березні 2023 року уряд України анонсував старт проєктів із відновлення населених пунктів на деокупованих територіях у Київській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, зокрема це стосується відбудови лікарень. Раніше Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомляв, що вже вдалося відновити близько 200 зруйнованих медичних закладів. Він також зазначив, що у багатьох регіонах роботи з відновлення не можуть розпочати через постійні обстріли.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний