МАНІПУЛЯЦІЯ: Серед побічних ефектів вакцинації від Covid-19 FDA називає смерть | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Серед побічних ефектів вакцинації від Covid-19 FDA називає смерть

6 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
1358

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що FDA – Управління з продовольства і медикаментів США – розкриває перелік побічних ефектів, які можуть виникнути в результаті вакцинації від Covid-19, і цей перелік включає смерть.

Зображення, яке поширюють

 

Це повідомлення поширилося з англомовного сегменту мережі, і його вже спростували іноземні незалежні фактчекери з PolityFact та Associated Press. Пояснюємо, як зародилася маніпуляція.

Повідомлення про смерть серед побічних ефектів вакцинації від Covid-19 опублікувало видання GreenMediaInfo. Ресурс Media Bias / Fact Check (який користується оцінками незалежних фактчекерів мережі IFCN) оцінює видання GreenMediaInfo як конспірологічне та псевдонаукове.

22 жовтня відбулася онлайн-зустріч, на якій обговорювали розробку, дозвіл та ліцензування вакцин для запобігання Covid-19. Серед матеріалів заходу була презентація на тему моніторингу безпеки та ефективності вакцин. І саме 16 сторінку цієї презентації поширюють. Заголовок слайду чітко вказує, що далі – «робочий перелік можливих побічних ефектів» в результаті вакцинації проти коронавірусу. Також вказано, що перелік «може змінюватися».

Наявність цього переліку не означає, що FDA мають підстави вважати, що вакцина від коронавірусу може спричинити смерть чи інші побічні ефекти. Спікери FDA у коментарях для PolitiFact та Associated Press наголошують, що названі побічні ефекти – це те, що FDA буде моніторити в ході вакцинації, проте наявність таких побічних ефектів, зокрема й смертельних випадків, не відома Управлінню.

Вакцини, які схвалені для екстреного використання у США – Pfizer-BioNTech та Moderna – не мають смерті серед переліку побічних ефектів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний