МАНІПУЛЯЦІЯ: Серед вакцинованих Pfizer або Moderna проти COVID-19 ризик міокардиту зріс на 610% 

МАНІПУЛЯЦІЯ: Серед вакцинованих Pfizer або Moderna проти COVID-19 ризик міокардиту зріс на 610% 

6 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
33

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі, зокрема у Threads, посилаючись на заяву лікарки-інфекціоністки Ольги Голубовської, поширюють інформацію, нібито у вакцинованих Pfizer або Moderna проти COVID-19 на 610% зріс ризик міокардиту та на 378% — ризик гострого розсіяного енцефаломієліту. 

Однак це маніпуляція. Ризик зріс у 6 разів, а не на 610% — це різні показники.  У абсолютних цифрах він залишається низьким — від 1 до 6 випадків на 100 тис. осіб. Такий рівень не становить суттєвої загрози.     

Скриншот допису

24 березня Ольга Голубовська справді опублікувала допис про підвищення ризику міокардиту на 610%. Пізніше вона його відредагувала, замінивши формулювання про 610% на збільшення у 6,1 раза. У пості вона посилалась на дослідження, опубліковане проєктом Global COVID Vaccine Safety у лютому 2024 року. У ньому взяли участь 99 млн осіб різного віку та з різних регіонів світу. Дослідження тривало від початку вакцинальної кампанії — з грудня 2020 року по серпень 2023 року.   

Поточна версія допису Голубовської

Версія допису Голубовської до редагування

Однак у пості Голубовська неправильно процитувала дослідження. У ньому дійсно з’ясували, що після щеплення мРНК-вакцинами (Pfizer, Moderna) та векторними вакцинами (Oxford-AstraZeneca) протягом 42 днів (період відстежування реакції організму на вакцину) може зростати ризик певних захворювань. При цьому результати вказували не у відсотках, а у коефіцієнтах співвідношення зафіксованих і очікуваних випадків.  

Зазначати дані у відсотках, як зробила це Голубовська, також коректно, але вона неправильно трактувала відносне зростання у відсотках. Так, ризик міокардиту після другої дози Moderna зріс у 6,1 раза, а після другої дози Pfizer — у 2,86 раза. Збільшення у 6,1 раза означає, що новий рівень ризику становить 610% від початкового — тобто він став у 6,1 раза вищим. Тож якщо у невакцинованих людей ризик певного захворювання становить 1 випадок на 100 тис., то у вакцинованих ризик може бути в 6 разів вищим — приблизно 6 випадків на 100 тис. осіб. Навіть якщо розглядати це як збільшення на 600%, абсолютна кількість випадків залишається дуже низькою і не становить значної загрози     

Водночас зростання у 6 разів — це не те саме, що зростання на 610%. Щоб правильно показати зростання у відсотках, потрібно відняти один вихідний рівень, що дорівнює 100%. Тоді зростання у 6,1 раза відповідає приросту на 510%, а не на 610%. Натомість якщо написати, що він зріс на 610%, то це означатиме, що кінцевий ризик став більшим у 7,1 раза, що не відповідає даним. 

Окрім того, після дози Moderna у 3,78 раза підвищився ризик гострого розсіяного енцефаломієліту. Також після введення першої дози Oxford-AstraZeneca у 2,49 раза зріс ризик синдрому Гійєна-Барре та у 3,23 — ризик тромбозу церебральних венозних синусів. 

Про підвищений ризик виникнення міокардиту через вакцини проти COVID-19 свідчили й дослідження попередніх років. Водночас науковці наголошували, що сам COVID-19 несе значно вищий ризик розвитку міокардиту та інших серйозних ускладнень, ніж вакцинація.  

У коментарі проєкту Factcheck.org співавтор дослідження Андерс Хвійд повідомив, що деякі з встановлених побічних реакцій від вакцин були рідкісними. Тож це дослідження навпаки підкреслює, що побічні ефекти від вакцинації проти COVID-19 трапляються рідко. 

Раніше ми спростовували маніпулятивні твердження, які поширювала Голубовська про медреформу. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний