МАНІПУЛЯЦІЯ: Середній вік померлих від COVID-19 у Бельгії 83 роки – варто задуматись | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Середній вік померлих від COVID-19 у Бельгії 83 роки – варто задуматись

16 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
1308

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють пост, де вказують цифри середньої очікуваної тривалості життя у Бельгії та середній вік померлих від COVID-19, вказуючи на латині, що «розумний зрозуміє». 

І хоча автори зображення правильно вказують середню тривалість життя у Бельгії, пояснюємо, чому цей пост може сприйматися маніпулятивно.

Середнє арифметичне означає, що частина значень приймають менші величини, а частина – більші. Тобто, це – узагальнення.

Для більш об’єктивних висновків щодо вікових ризиків смертності від COVID-19 коректніше розглядати розподіл смертей за віком.

Станом на 2 грудня 2020 року кількість зареєстрованих загиблих від COVID-19 склала 16 911 осіб. Понад 50% від усіх загиблих – люди старші 85 років. Понад 80% – люди старші 75 років.

Джерело: INED

 

Хоча старші люди мають вищі ризики померти від COVID-19, причинно-наслідковий зв’язок між віком та летальністю COVID-19 дещо складніший.

Справа не у вікові як такому, а у стані здоров’я людини. Ослаблений імунітет та наявність хронічних захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, діабет, хронічні респіраторні хвороби, значно підвищують ризики смерті. Люди похилого віку з більшою ймовірністю мають ці проблеми, що є частиною пояснення, чому старші люди мають вищі ризики померти від COVID-19. 

Тому, залежно від рівня здоров’я населення, у різних країнах віковий розподіл загиблих від COVID-19 може значно відрізнятися. Наприклад, в Україні, за інформацією головного санлікаря, найбільший відсоток летальних випадків виникає у віковій групі 60–69 років. А саме 31,1% від усіх померлих. 

Від COVID-19 помирають люди, які, за інших умов, могли продовжувати жити.

Навіть якщо йдеться про літніх людей чи людей з хронічними захворюваннями, часто саме COVID-19 стає причиною ускладнень та смерті. Тобто, навіть при тому, що COVID-19 несе вищі ризики для літніх людей та людей з хронічними захворюваннями, за його відсутності, ці люди могли б продовжувати жити.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний