МАНІПУЛЯЦІЯ: Щоб отримати пенсійні відрахування українцям потрібно дожити до 93 років | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Щоб отримати пенсійні відрахування українцям потрібно дожити до 93 років

30 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
6524

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють зображення, на яких, за низки припущень, рахують, скільки років знадобиться українським громадянам, щоб повернути у вигляді пенсій кошти, які вони сплачували у вигляді страхових внесків до пенсійного фонду. Із розрахунків роблять висновок, що при середній тривалості життя 65 років, українці мають дожити до 93 років, або ж «уряд реформаторів залишиться в прибутку».

Фото з дописів на Facebook

 

Пояснюємо, чому автори вдаються до маніпуляції. 

Де-факто в Україні поки що діє солідарна пенсійна система – тобто, виплати пенсіонерам здійснюються з поточних внесків підприємств та застрахованих осіб до Пенсійного фонду. Так, у рамках загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, кошти громадян не накопичуються на рахунках, а відразу йдуть на сплату пенсій поточним пенсіонерам. 

Якщо суми внесків, які надходять від громадян до Пенсійного фонду перевищують суму пенсійних виплат, формується профіцит Пенсійного фонду. Якщо ж виплати є вищими, ніж надходження, формується дефіцит. В Україні наразі спостерігається дефіцит Пенсійного фонду через старіння населення і зростання кількості пенсіонерів в розрахунку на працюючих громадян. Наприклад, за січень-жовтень 2020 року дефіцит пенсійного фонду склав понад 17 мільярдів гривень; а у 2019 року на покриття дефіциту Пенсійного фонду з державного бюджету було витрачено 181,8 мільярдів гривень. Тобто, про прибуток уряду не йдеться. Але, у будь-якому разі, коли ми говоримо про кошти Пенсійного фонду, які формуються з надходжень громадян за солідарної пенсійної системи, мова не йде про прибутки уряду.

Перехід до змішаної пенсійної системи в Україні, при якій громадяни зможуть накопичувати майбутню пенсію з частини своїх поточних внесків, поки що не відбувся і є лише в планах уряду. Тому, розрахунки автора маніпулятивні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний