МАНІПУЛЯЦІЯ: Штучний інтелект створив універсальну вакцину від COVID-19

МАНІПУЛЯЦІЯ: Штучний інтелект створив універсальну вакцину від COVID-19

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
422

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють новину під заголовком «Штучний інтелект створив нову універсальну вакцину від усіх штамів коронавірусу». Користувачі занепокоєні тим, що маючи відносну самостійність, штучний інтелект може вирішити нашкодити людям. Наприклад, закласти у вакцину механізм самознищення клітин через деякий час після ін’єкції. 

Утім, користувачів вводить в оману маніпулятивний заголовок новини.

Скриншот допису

Над створенням нової вакцини працюють дослідники Массачусетського технологічного інституту, Техаського університету, Бостонського університету, Університету Тафтса, Массачусетської загальної лікарні та Acuitas Therapeutics, а не штучний інтелект. Про це вчені повідомили 9 березня 2023 року на сайті Массачусетського технологічного інституту. Йдеться про розробку вакцину мРНК-LNP (MIT-T-COVID), яка є вдосконаленим варіантом мРНК-вакцини. Вона активує вивільнення «вбивчих для вірусу» Т-клітин, а не нейтралізуючих антитіл, як у випадку стандартних мРНК-вакцин. 

Т-лімфоцити це білі кров’яні клітини, які спеціалізуються на виявленні уражених вірусом клітин. Антитіла, зі свого боку, спеціалізуються на виявленні вільних вірусів у тілі.

Алгоритми машинного навчання використовуються дослідниками для визначення того, які пептиди SARS-Cov-2 повинні входити до вакцини. Це передбачає відсіювання тисяч пептидів у вірусі до збереження лише близько 30. Основна мета полягає у виборі пептидів, які зберігаються у всіх штамах вірусу та пов’язані з молекулами HLA (human leukocyte antigen, людські лейкоцитарні антигени). Ці молекули розташовані на поверхні клітинної мембрани та зв’язують пептидні фрагменти чужорідних білків і презентують їх Т-лімфоцитам. Без молекул HLA неможлива індукція клітинного імунітету. Подібний підхід повинен виправити основний недолік стандартних мРНК-вакцин — формування обмеженої імунної відповіді, яка не охоплює всі штами COVID-19. 

Експериментальна перевірка теорії проходила на базі Техаського університету. Вакцину тестували на мишах. У результаті отримали сильну імунну відповідь, що вважається першим експериментальним доказом ефективності вакцини такого типу. Попереду ще декілька етапів експериментальних досліджень та уточнення теоретичних напрацювань, отже, про випуск такої вакцини поки не йдеться. 

Штучний інтелект у форматі алгоритмів машинного навчання застосовується лише для розробки теоретичної частини, за фіналізовану формулу вакцини та її виготовлення відповідають люди. До того ж це не перший випадок оптимізації процесу розробки вакцини за рахунок машинних технологій. Так, штучний інтелект у роботі над мРНК-вакциною застосовувала та застосовує компанія Moderna. Тож занепокоєння щодо можливого «злого умислу» із боку штучного інтелекту безпідставні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний