МАНІПУЛЯЦІЯ: Статут ООН доводить існування СРСР

МАНІПУЛЯЦІЯ: Статут ООН доводить існування СРСР

30 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1900

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що ООН (Організація Об’єднаних Націй) досі визнає існування СССР. Автор відео посилається на 23 статтю Статуту ООН, де СРСР вказаний як постійний член Ради Безпеки ООН. Також автор згадує лист Бориса Єльцина, першого президента Росії, генеральному секретарю ООН, де президент просив використовувати назву «Російська Федерація» замість «Радянський Союз». Однак, на думку автора, ООН проігнорувала прохання Бориса Єльцина та продовжує визнавати існування СРСР.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Утім, це — маніпуляція

21 грудня 1991 року Рада глав держав Співдружності незалежних держав (міжнародна організація, що утворилася 8 грудня 1991 року) прийняла рішення, у якому держави-учасниці СНД підтримали Росію в тому, щоб  вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки.

Юлій Воронцов, постійний представник СРСР/РФ в 1990-1994 роках, визнав в інтерв’ю для Радіо ООН, що процес переходу від СРСР до РФ був складним — існували пропозиції від інших держав-членів, щоб Росія вступила в ООН як новий член або щоб Росія втратила постійне членство в Раді Безпеки ООН. У результаті Росія зупинилась на формулюванні «Російська Федерація — це продовжувач СРСР», яке дозволило зберегти постійне членство в Раді Безпеки.

24 грудня 1991 року президент Росії Борис Єльцин дійсно надіслав листа генеральному секретарю ООН. Єльцин поінформував, що членство СРСР в Раді Безпеки та інших органах при підтримці держав СНД продовжуватиме Російська Федерація. У зв’язку з цим президент РФ попросив використовувати назву «Російська Федерація» замість «СРСР». Також він повідомив, що Росія зберігає всю відповідальність за права, обов’язки СРСР відповідно до Статуту ООН. 

Юлій Воронцов особисто передав цей лист генеральному секретарю ООН. Генеральний секретар не проігнорував прохання президента Росії. Того ж дня, 24 грудня, він попросив президента Ради Безпеки проінформувати всіх членів про зміст цього листа. Жоден з членів Ради Безпеки не висунув зауважень стосовно листа.

Перелік членів Ради Безпеки ООН в 1991 році

У документах Ради Безпеки ООН змінили назву країни. Так, ще на засіданні Ради Безпеки 23 грудня 1991 року Юлій Воронцов вказаний як представник СРСР. А вже на наступному засіданні, 31 грудня 1991 року, він представляє Російську Федерацію. Із цього моменту всі члени Ради Безпеки звертаються до Росії саме як до Російської ФедераціЇ, а не СРСР. Наприклад, 31 січня 1992 року відбулось чергове засідання Ради Безпеки з участю голів держав і урядів, у тому числі президента Бориса Єльцина. У відповідь на виступ російського представника Джон Мейджор, президент Ради Безпеки та тодішній прем’єр-міністр Великої Британії, сказав: «Дякую, пане президенте. Я знаю, що Рада хотіла би, щоб я привітав Росію як постійного члена нашої Ради. Від щирого серця вітаємо вас».

На офіційному сайті ООН Російська Федерація вказана як член організації. Більш того, на сайті згадується лист Бориса Єльцина про Росію як продовжувача СРСР в ООН.

У 23 статті Статуту ООН Союз Радянських Соціалістичних Республік дійсно вказаний як постійний член Ради Безпеки. Однак у листі Бориса Єльцина не йшлося про зміни статуту. Він повідомив генеральному секретарю ООН лише про Росію як продовжувача СРСР, зміну назви країни та підтвердження повноважень представників РФ в ООН.

Протиріччя між положеннями Статуту ООН та фактичним членством держави не є новим явищем. Наприклад, у 23 статті Китайська Республіка (the Republic of China) досі вказана як постійний член Ради Безпеки. Однак сучасна назва Китаю — Китайська Народна Республіка (the People’s Republic of China). Як так сталося? У 1945 році державою-засновником ООН стала саме Китайська Республіка, яка з 1946 року знаходилась у стані війни з Комуністичною партією Китаю. У 1949 році китайські комуністи перемогли у війні та утворили Китайську Народну Республіку. Утім, проблема «двох Китаїв» збереглася — Китайська Республіка продовжила своє існування, але її територія здебільшого обмежена островом Тайвань. КНР поступово збільшувала свій вплив у міжнародних відносинах і просувала ідею, що вона має стати членом ООН. У 1971 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію 2758, в якій визнала представників КНР єдиними законними представниками Китаю та виключила представників Китайської Республіки з ООН. У резолюції зазначили, що Китайська Народна Республіка — це постійний член Ради Безпеки. Проте ця зміна членства не призвела до зміни 23 статті Статуту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний