МАНІПУЛЯЦІЯ: Столтенберг підтвердив, що розширення НАТО спричинило російське вторгнення

МАНІПУЛЯЦІЯ: Столтенберг підтвердив, що розширення НАТО спричинило російське вторгнення

29 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
401

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширюють відео, на якому Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нібито підтверджує, що розширення НАТО спричинило вторгнення росії в Україну.

Це — маніпуляція. Цитату Столтенберга вирвали з контексту. Насправді генсек НАТО говорив, що політика путіна, спрямована на недопущення розширення Альянсу, провалилася. Натомість членом НАТО стала сусідня з росією Фінляндія. 

Скриншот допису

7 вересня 2023 року Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступав на засіданні Комітету із закордонних справ Європейського парламенту. На зустрічі посадовець заявив: «По-перше, це історично, що тепер Фінляндія є членом Альянсу. І ми повинні пам’ятати передісторію. Вона полягала в тому, що восени 2021 року президент путін заявив і надіслав проєкт договору, який вони хотіли, щоб НАТО підписала, де обіцяла більше не розширюватися. Ось що він нам надіслав. І це була передумова для того, щоб не вторгатися в Україну. Звичайно, ми цього не підписали. Сталося навпаки. Він хотів, щоб ми обіцяли ніколи не розширювати НАТО. Він хотів, щоб ми прибрали нашу військову інфраструктуру з усіх країн-членів Альянсу, які приєдналися до НАТО з 1997 року, тобто з половини країн НАТО, з усіх країн Центральної та Східної Європи. Замість цього ми повинні були запровадити щось на зразок другорядного членства для цих країн. Ми відкинули це. Тож Путін розпочав війну, щоб не допустити вступ до НАТО сусідніх із росією країн. Він отримав прямо протилежне. Він отримав більшу присутність НАТО у східній частині Альянсу, і він також побачив, що Фінляндія вже приєдналася до Альянсу, а Швеція скоро стане повноправним членом НАТО».

17 грудня 2021 року росія надіслала проєкти договорів із США та НАТО щодо взаємних гарантій безпеки. У них росія вимагала від США і НАТО зобовʼязатися не приймати до НАТО Україну. Також де-факто росія висунула вимогу до НАТО повернутися до кордонів 1997 року. Це означало би виключення з членів Альянсу 14 країн, які приєдналися до НАТО з 1997 по 2021 рік: Чехії, Угорщини, Польщі, Болгарії, Естонії, Латвії, Литви, Румунії, Словаччини, Словенії, Албанії, Хорватії, Чорногорії та Північної Македонії. Фактично росія вимагала вихід із НАТО країн, які входили до складу Радянського Союзу та до Організації Варшавського договору.

Вимоги Росії були відкинуті. Натомість після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну членом НАТО стала Фінляндія. Також заявку на членство в НАТО подала Швеція. Саме на цьому наголошував генсек НАТО Єнс Столтенберг, пояснюючи, що путін намагався не допустити вступу до Альянсу нових країн. Проте отримав протилежне, коли до НАТО вступила Фінляндія, що межує з росією. Раніше Столтенберг неодноразово називав російську агресію неспровокованою та невиправданою.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний