МАНІПУЛЯЦІЯ: Суд Португалії заявив, що від COVID-19 померли 152 людини, а не 17 000

МАНІПУЛЯЦІЯ: Суд Португалії заявив, що від COVID-19 померли 152 людини, а не 17 000

21 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
371

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито суд Португалії перевірив дані про смертність від коронавірусу і постановив, що кількість підтверджених випадків смерті від COVID-19 у період з грудня 2020 року по квітень 2021 року складає 152, а не 17 000, як заявляли місцеві чиновники.

Скриншот допису, що поширюють у мережі.

Утім, це маніпуляція. Цей фейк вже спростували незалежні фактчекери з Full Fact та Poligrafo.

Цей фейк потрапив до українського сегменту Facebook через Telegram-канал “Теория большого шока”, що регулярно поширює фейки, маніпуляції, теорії змови. Andre Dias, на якого посилаються у дописах, на своєму сайті публікує неправдиву інформацію про пандемію та вакцинацію. 

Навесні 2021 року громадяни Португалії звернулися до Генерального директорату з питань охорони здоров’я (Direcção-Geral da Saúde) з проханням відповісти на 16 запитань, що стосувалися наукових доказів, досліджень та статистики щодо COVID-19. Не отримавши відповіді на питання, громадяни звернулись до суду. Адміністративний суд Лісабонського округу змусив Генеральний директорат з питань охорони здоров’я відповісти на запитання, однак з 16 питань вони могли дати відповідь лише на 2, оскільки доступу до інших даних у Директорату не було. Суд опублікував постанову з відповідями на запитання португальців.

Одне з питань стосувалося підтвердження кількості смертей, спричинених коронавірусом, шляхом розтину. Генеральний директорат, посилаючись на Інформаційну систему свідоцтв про смерть (Sistema de Informação dos Certificados de Óbito), зазначив, що лікарі за дорученням Міністерства юстиції зареєстрували 152 смерті спричинені COVID-19.

Інформаційна система свідоцтва про смерть  — база даних, у яку вноситься уся інформація про смертність в Португалії. Система створена для реєстрації свідоцтв про смерть та даних про причини смерті.

Але більшість смертей реєструється не лікарями, які працюють в Міністерстві юстиції, а лікарями з підпорядкуванням Міністерству охорони здоров’я. До того ж, лікарі з Міністерства юстиції беруть участь в сертифікації смерті лише у випадках, якщо є підозри про кримінальне правопорушення. Такі ситуації трапляються досить рідко.

На сайті Генерального директорату з питань охорони здоров’я Португалії зазначено, що близько 17 000 осіб померло від коронавірусу від початку пандемії. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний