МАНІПУЛЯЦІЯ: Тільки в Україні платять за доставку газу | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Тільки в Україні платять за доставку газу

19 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
7477

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють допис, у якому стверджують, що в жодній країні світу споживачі не сплачують за доставку газу, якщо не користуються ним. Автор прикріплює світлину платіжки за доставку газу на 113 грн за липень 2020 року при начебто 0 спожитих куб.м. газу: 

У грудні 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила спосіб оплати за доставку газу. У 2020 році із загальної платіжки за газ тепер вилучено послуги доставки і за них ми сплачуємо окремо. На світлині — саме така платіжка за доставку (розподіл) газу. Тепер газ продають та транспортують до споживачів різні компанії, тому і за їхні послуги ми сплачуємо окремо: за газ — постачальнику, за його доставку — газорозподільній компанії. 

Усі споживачі завжди платили за доставку газу. Просто до 2020 року цю суму враховували у загальну платіжку. Зараз, навіть якщо ви не використовували газ у певний період, ви все одно маєте сплатити транспортувальнику, тому що сума, яку ви сплачуєте за доставку, рівномірно розподілена на кожен місяць року.

Вартість доставки газу індивідуальна для кожного споживача. Її розраховують на основі того, який обсяг газу ви спожили за минулий рік (аби розрахувати, скільки приблизно використаєте цього року) та тарифу на доставку вашої газорозподільної мережі (ГРМ). Потім цю суму ділять на 12 і платіжка на одну й ту ж суму приходить споживачеві кожного місяця — навіть якщо за цей період ви не користувалися газом. 

Чому ми маємо сплачувати за доставку газу? Газорозподільна компанія, яка постачає вам газ, несе витрати на обслуговування газової мережі. Це витрати на зарплату працівникам та податки; встановлення, перевірку та ремонт лічильників; різні матеріальні витрати тощо.

Розділивши оплату виробникові та транспортеру газу, ми виконуємо закон 2015 року «Про ринок природного газу» та Третій енергопакет Євросоюзу, який зобов’язалися реалізувати, приєднавшись до Енергетичного співтовариства. Він, зокрема, не допускає, аби в руках одного власника перебувало виробництво енергоносіїв та транспортувальні мережі. Так створюються кращі умови як для споживачів, бо вони можуть змінити постачальника, так і для гравців ринку, оскільки така система стримує монополізацію. 

Україна — не єдина країна, що зобов’язалася встановити таку систему оплати газових послуг. Членами Енергетичного співтовариства також є Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Північна Македонія, Грузія, Молдова, Чорногорія та Сербія та країни ЄС. І на них також поширюються зобов’язання, встановлені директивами співтовариства. 

У інших країнах світу теж сплачують за транспортування газу, навіть коли ним не користуються. Наприклад, Utilities Kingston, провайдер газу в Канаді, пояснює, що ви маєте сплатити щомісячний рахунок за обслуговування, навіть якщо не користувалися газом взагалі. У деяких штатах США також ви маєте сплатити мінімальну плату, яка покриває фіксовані витрати компанії на надання вам послуг, незалежно від того, чи користувалися ви газом.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний