МАНІПУЛЯЦІЯ: Ціни на газ в Україні необґрунтовано зросли на 300-400% за рік

МАНІПУЛЯЦІЯ: Ціни на газ в Україні необґрунтовано зросли на 300-400% за рік

27 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1166

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що протягом останнього року ціна на газ зросла на 341-420%. Такі публікації поширюють щонайменше у двох версіях — порівнюють ціни у червні та липні 2020 та 2021 років. 

Приклади дописів, які поширюють у соцмережах

Утім, таке порівняння є маніпулятивним. Ціни на газ дійсно зросли за рік, але користувачі соцмереж не врахували запровадження ринку газу в Україні та динаміку зміни цін на європейському газовому ринку.

Порівняння цін на газ в 2020-2021 роках

Влітку 2020 року ціна на газ для побутових споживачів дійсно була нижче, ніж сьогодні. Наприклад, у червні 2020 року «Нафтогаз України» пропонував своїм клієнтам ціну 2,78 грн/куб. м, а у липні 2020 року — 2,98 грн/куб. м (тут і надалі вказана ціна без урахування вартості розподілу (доставки) газу). На той момент, до 1 серпня 2020 року «Нафтогаз України» був основним газопостачальником і постачав газ у рамках Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО), механізму державного регулювання цін на газ та електроенергію.

Ринок газу в Україні формально почав діяти з 1 серпня 2020 року. Це означає, що кожен побутовий споживач газу може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу, а ціна самого газу формується на ринкових умовах. Проте на практиці уряд продовжує регулювати ціни для побутових споживачів. Наприклад, 18 січня 2021 року Кабінет міністрів встановив граничну ціну на газ для побутових споживачів — 6,99 грн/куб. м. Того ж дня прем’єр-міністр повідомив, що уряд зобов’яже усі газопостачальні компанії представити свої річні тарифи для населення, щоб споживачі могли планувати свій бюджет та сплачувати вигідну ціну протягом року. 

Із 1 квітня 2021 року гранична ціна на газ припинила свою дію. А 7 квітня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, енергетичний регулятор в Україні) зобов’язала всіх газопостачальників представити річні тарифні плани, ціна яких би не змінювалась для побутових споживачів протягом року.

Сьогодні ж окрім «Нафтогазу» існують інші газопостачальники. У кожного з них є місячні та річні тарифні плани. Ціна місячного тарифу змінюється в залежності від ситуації на європейському ринку. Ціна річного тарифу фіксована і не буде зростати впродовж року навіть за умови підвищення ціни на європейському газовому ринку або сезонних коливань.

У червні 2021 року ціни за річний тариф варіювалися в залежності від обраного постачальника від 7,8 до 13,5 грн/куб. м, на місячний — від 7,8 до 12 грн грн/куб. м. У липні 2021 року ціни на річний тариф залишилися незмінними, а на місячний коливалися між 7,8 та 15,5 грн/куб. м. Кожен споживач може самостійно вирішити, послугами якої компанії користуватись.

Як змінити постачальника газу навіть онлайн, розповідали у цій статті.

Якщо у липні 2021 року споживач обрав найдешевшу пропозицію — 7,8 грн/куб. м, то для нього вартість газу зросла на 280,5% у порівнянні з червнем 2020 року (коли вона становила 2,78 грн/куб. м). У разі ж вибору найдорожчої пропозиції — 15,5 грн/куб. м, ціна для нього зросте на 557,5% у порівнянні з червнем 2020 року.

Як ми вже зазначили, місячні тарифи можуть змінюватися в залежності від ситуації на європейському газовому ринку. За рік ціни на європейських газових хабах суттєво зросли. Наприклад, у червні 2021 року ціна досягла 13-річного максимуму. Основні причини подорожчання — високий попит, низькі запаси в газових сховищах. Крім того, у підвищенні грає роль російський «Газпром», який штучно обмежує постачання природного газу на європейський ринок.

Вартість природного газу на європейських хабах з червня 2020 року по липень 2021 року

Чому не можна продавати газ за собівартістю?

У лютому 2021 року Юрій Вітренко, тодішній виконувач обов’язків міністра енергетики, озвучив собівартість видобутку газу — 2,6 грн/куб. м. Однак вказана ціна не включає ренту на видобуток газу. Крім того, до кінцевої ціни для споживачів додаються податки та витрати на транспортування газу. Якщо «Нафтогаз» почне продавати газ по 2,6 грн, то він стане збитковим, і ці збитки доведеться покривати за рахунок державного бюджету, тобто за наші з вами податки. 

Чому ми залежимо від ситуації на європейського газовому ринку?

Українського газу недостатньо для задоволення потреб населення, тому необхідно закуповувати частину запасів на європейському ринку. У такому разі на українському ринку ціна встановлюється за імпортним паритетом

Імпортний паритет потрібен, щоб Україна могла повноцінно торгувати і заробляти гроші на європейському ринку газу. Якщо ж ціни на газ в Україні будуть менше ринкових європейських, то українські компанії завжди будуть мати можливість експортувати газ, відтак для українських споживачів газу ставатиме все менше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний