Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Мережею поширюють слова американської акторки Розанни Бар про нібито велику кількість нацистів в Україні. «Я з України. Українці, українці там… там величезна частка нацистів. Не знаю, наскільки ви знаєте, але в Україні величезна кількість нацистів. І вони насправді вбили всю мою родину. Я з України, і вони зігнали всю мою родину: бабусь, прабабусь та прадідусів, 10 братів-сестер, відвели до лісу та поховали живцем. Тож я не розумію, чому всі носяться з Україною. Насправді я розумію, і це також мене лякає. Людям краще б прокинутися і досліджувати тему самим», — сказала вона під час розмови з телеведучим Пірсом Морганом в рамках програми «Piers Morgan Uncensored».
Утім, насправді акторка згадує історію своєї литовської бабусі. Описані нею події відбувались у Литві та жодним чином не доводять тезу про «величезну частку нацистів» серед українців.
Скриншот допису
Насправді Розанна Бар не з України. Акторка народилася в американському місті Солт-Лейк-Сіті, в єврейській родині. Батьки Розанни також народилися в США, а от їхні батьки вже емігрували до країни з Європи. Дід акторки по батьківській лінії, Семюель Барр, народився в Києві у 1904 році, коли Україна була частиною російської імперії. Він утік від царської армії до Америки, де його сім’я вже осіла: брат керував імпортно-експортним бізнесом і забезпечив Семюеля роботою. Його дружина Френсіс, тобто бабуся Розанни, народилася в штаті Міннесота, в родині росіян. Дід Розанни по материнській лінії, Бен Девіс, народився в Австро-Угорщині 28 березня 1898 року. Через два роки його батьки емігрували до США. Бабуся Розанни по материнській лінії — Мері Бетнум, народилася в маленькому єврейському селі в Литві. Коли Мері було 16 років, батько відправив її та старшу сестру до тітки в Америку, подалі від влади російського царя-антисеміта. У 1945 році вона дізналася, що всі члени її сім’ї, які залишилися в їхньому рідному селі, були вбиті нацистами.
Тобто сама історія про вбитих нацистами предків не вигадка. Однак сталося це не в Україні, а в Литві. До того ж немає жодних підтверджень, що при згадці нацистів йдеться про українців.
Розанна Бар — американська комедійна акторка, відома за головною роллю в серіалі «Розанна», що виходив на американському телебаченні з 1988 по 1998 роки. У 2018 році шоу поновили, однак згодом скасували через активність Розанни в твіттері. Її коментар про радницю Барака Обами Валері Джарретт визнали расистським та образливим.
Це не єдина суперечлива заява акторки. Зокрема, нещодавно під час участі у подкасті «Минулий вихідний з Тео Фон» вона пожартувала про Голокост, саркастично заявивши, що «ніхто не загинув в Голокості». Це викликало критику з боку ЗМІ та Антидефамаційної ліги.
У 1991 році Розанна звинуватила своїх батьків у сексуальному насильстві, родина звинувачення заперечила. А у 2011 році на шоу Опри Вінфрі акторка спростувала свої ж слова, пояснивши це тим, що тоді була психічно нестабільна та проходила психіатричне лікування.
Масові вбивства євреїв в Литві почалися в перші дні після вторгнення Німеччини в червні 1941 року. На той момент в країні проживало близько 220 000 євреїв. Причому заворушення почалися ще до прибуття німців до основних єврейських поселень. Їх вчиняли самі литовці. Місцевість Понари, що біля Вільнюса, стала місцем убивства для десятків тисяч євреїв. Німці та колаборанти з числа литовців вели жертв з Вільнюса та його околиць до ям, розстрілювали і кидали туди. Мало хто вижив під час масових вбивств. Із липня 1941 по 1944 роки в Понарах було вбито понад 70 000 людей, майже всі вони були євреями.
Існує міф, нібито «нацистами» були члени Організації українських націоналістів (ОУН), зокрема Степан Бандера. Насправді ж ОУН завжди діяла лише в інтересах створення української держави. Члени організації вважали, що у 1930-х роках Німеччина була єдиною реальною силою, здатною кинути виклик Польщі та СРСР. Натомість із жителями литовських територій ОУН перебувала у гарних відносинах, оскільки ті теж ворогували з поляками. У вересні 1941 року німецькі розвідники, котрі перебували в Україні, повідомляли Берліну, що «майже ніде населення не було втягнено у дії проти євреїв». А в наступному місяці заявляли, що «антисемітизму расистського та ідеологічного характеру у населення все-таки немає» і «для репресій проти євреїв українському населенню бракує як верховодів, так і духовного запалу». У березні 1942 року нацисти звітували наступне: «сьогодні точно встановлено, що рух Бандери забезпечує фальшивими паспортами не тільки всіх своїх членів, але також євреїв».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний