МАНІПУЛЯЦІЯ: Тисячі шведів заразилися після вакцинації від COVID-19

МАНІПУЛЯЦІЯ: Тисячі шведів заразилися після вакцинації від COVID-19

16 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
841

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють новину про те, що у Швеції майже 6 тисяч осіб заразилися після щеплення від COVID-19. На своєму каналі в YouTube антивакцинатор Сергій Гула розповідає про «паніку» в країні через «масові» зараження після вакцинації. 

Однак це маніпуляція. Випадки інфікування у Швеції не пов’язані з вакцинацією від COVID-19, до того ж заразилося всього 0,2% вакцинованих обома дозами. 

У подібних дописах посилаються на травневий звіт Шведського агентства охорони здоров’я. У ньому йдеться, що з понад 2 млн людей, які отримали хоча б одну дозу вакцини, 5942 людини заразилися COVID-19 після першої дози. Це всього 0,3% вакцинованих. 20 з них було госпіталізовано. Із понад 700 тисяч людей, які отримали дві дози,  у 0,2% (1624 людей) виявили COVID-19. 6 людей було госпіталізовано. Всього померло 187 людей — у це число входять ті, хто отримав одну й обидві дози вакцин. 

У Шведському агентстві охорони здоров’я наголошують, що вакцинація не пов’язана із інфікуванням коронавірусом і вона не призвела до ускладнень у заражених. Натомість вакцинація зменшила ризик розвитку ускладнень та смерті від COVID-19. В Агентстві пояснюють, що жодна вакцина не є ефективною на 100%, тож незначна частина щеплених все одно може заразитися. Хоча складних випадків коронавірусної хвороби серед щеплених мало. 

У своєму відеоблозі Сергій Гула заявляє, що вакцини від коронавірусу містять «ослаблений чи мертвий» вірус, тому вакциновані заражаються. Це неправда, заразитися через щеплення неможливо. Жодна із затверджених у більшості країн світу вакцин від COVID-19 не містить живий вірус. Тому вірус не здатний відтворюватися (розмножуватися) в організмі людини. 

Наприклад, вакцини від Pfizer-BioNTech та Moderna — це так звані мРНК-вакцини, які використовують частину генетичного коду вірусу. Вони не містять «ослаблений» вірус, а вчать організм виробляти протеїн шипів коронавірусу. Інший тип вакцин ― вірусо-векторний. До них, зокрема, належать вакцина Oxford-AstraZeneca та Johnson&Johnson. Для них вчені змодифікували аденовіруси, додавши частину генетичного коду коронавірусу. У деяких країнах затвердили до використання інактивовані вакцини від коронавірусу, які також не містять живий вірус. Наприклад, препарати від Sinopharm та Sinovac.

Так, у Швеції доступні вакцини від Pfizer/Biontech, Moderna, AstraZeneca та Johnson&Johnson. Жодна з них не містить цілий коронавірус.

У Центрах з контролю та профілактики захворювання США наголошують, що вакцини від COVID-19 допомагають виробити імунітет, не викликаючи захворювання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний