МАНІПУЛЯЦІЯ: У «20 днів у Маріуполі» використали кадри з російського фільму «Іграшки для Порошенка»

МАНІПУЛЯЦІЯ: У «20 днів у Маріуполі» використали кадри з російського фільму «Іграшки для Порошенка»

22 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
143

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських телеграм-каналах поширюють відео, де порівнюють кадри з українського фільму «20 днів у Маріуполі» та російського «Іграшки для Порошенка». У публікації стверджують, що український режисер використав кадри, щоб створити фейк про обстріли Маріуполя зі сторони рф.  

Це маніпуляція. Мстислав Чернов використав не кадри з російського фільму, а репортажі з архіву Associated Press. 

Скриншот допису 

Ми переглянули фільми «20 днів у Маріуполі», який вийшов у 2023 році та пропагандистський ролик «Іграшки для Порошенка», опублікований у 2015 році Артемом Грішановим. І справді в обох авторів є подібний кадр з рожевою курткою. У Мстислава Чернова цей момент можна помітити на 01:15:49, у Грішанова — на 04:29. 

Зверху — кадр з фільму «20 днів у Маріуполі». Знизу — момент з «Іграшки для Порошенко»

За зворотним пошуком по фото ми також дізналися, що цей момент з рожевою курткою використовував «24 Канал». На сайті медіа цей момент показали, коли розповідали про наслідки обстрілу у Горлівці Донецької області. Переглянути відео на сайті медіа неможливо, проте на прев’ю ми бачимо той самий кадр, який використали у російському та українському відео. 

Кадр з відео про наслідки обстрілу Горлівки 15 листопада 2014 року. Джерело: 24 Канал

У самому фільмі Чернов не стверджує, що на вказаному кадрі зображений Маріуполь. Перед показом відео з курткою закадровий голос говорить: «Ніч безсонна. Гарячкові думки про минуле, теперішнє й майбутнє проносяться у мене в голові. Я хочу зупинити це все, але не маю влади над цим. Пам’ять знову відносить мене назад, додому і до війни». Найімовірніше, Чернов проілюстрував свої внутрішні переживання за допомогою архівних кадрів російської агресії, починаючи з 2014 року. 

Майже відразу після моменту з рожевою курткою у фільмі Чернова йде відео з похоронної церемонії. За зворотним пошуком фото ми дізналися, що на кадрах зображене поховання, яке відбулося 7 листопада 2014 року. Тоді на Донеччині загинули двоє підлітків від артилерійського обстрілу, а Мстислав Чернов фотографував церемонію. 

Зверху — кадр з фільму «20 днів у Маріуполі». Знизу — фото з похоронної церемонії на Донеччині у 2014 році. 

Відтак момент з рожевою курткою також може бути в архіві AP. Тим паче, що Мстислав Чернов щонайменше з 2014 року співпрацював з Associated Press та спільно з цим медіа створив документальний фільм.  

За ключовими словами щодо подій, які ми дізналися з сайту «24 Каналу», ми знайшли також репортаж від Associated Press. Він розповідає про наслідки російського обстрілу Горлівки у 2014 році. У ньому є кадр із рожевою курткою на 00:18. Щобільше, Мстислав Чернов був на місці подій та знімав наслідки обстрілу. Не виключено, що автор «20 днів у Маріуполі» брав участь у створенні репортажу про обстріл Горлівки та зафіксував відомий нам момент з рожевою курткою. Окрім цього, вказані відеоматеріали можна придбати на сайті Associated Press.

1. Кадр з фільму «20 днів у Маріуполі». 2. Момент з «Іграшки для Порошенко». 3. репортаж від Associated Press

Отже, український режисер Мстислав Чернов не використовував кадри з російського відео. Він взяв архівні репортажі Associated Press, з яким давно співпрацює.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний