Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Канаді захворіють на грип тільки ті, хто вакцинувався від нього

14 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
65

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що представники Центру контролю захворювань у Британській Колумбії (провінція Канади) у коментарі для агентства CBC News заявили, що цього року не виявлено жодного випадку сезонного грипу. За словами користувачів Facebook, ці представники визнали, що цього року на грип захворіють лише ті, хто вакцинувався від нього. 

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Проте представники канадської системи охорони здоров’я не заявляли, що цього року на грип захворіють лише вакциновані від нього.

Центр контролю захворювань у Британській Колумбії (The British Columbia Center for Disease Control або BCCDC) — це підрозділ Провінційного управління охорони здоров’я у канадській провінції Британська Колумбія, що займається виявленням і профілактикою захворювань, надає низку діагностичних і лікувальних послуг. Крім того, центр регулярно публікує доповіді про поширення грипу в провінції.

І сам допис, і стаття, на яку в ньому посилаються, опубліковані у липні 2021 року. Утім, новинне агентство CBC News взяло коментар у співробітника BCСDC ще 19 січня 2021 року. Данута Сковронські, представниця BCCDC, дійсно заявила, що станом на дату коментаря вони не зафіксували жодного випадку захворювання на грип цього сезону

Сезон грипу 2020-2021 років почався наприкінці вересня 2020 року. За вказаний період (з 27 вересня 2020 року по 9 січня 2021 року) в провінції провели 30 000 тестувань на виявлення грипу, і лише 12 тестів виявились позитивними — це тести 7 пацієнтів, які отримали «живу» вакцину від грипу у вигляді назального спрею. Однак Данута Сковронські підтвердила, що позитивний результат при тестуванні пацієнтів (при заборі мазків з носоглотки) з такою вакциною — нерідке явище.

Йдеться про єдину вакцину проти грипу у вигляді назального спрею, схвалену в Канаді, — FluMist Quadrivalent від компанії AstraZeneca. Вакцина не надає 100-відсотковий захист від можливого захворювання, але від її застосування неможливо заразитись — вона містить ослаблений вірус, що не здатен заразити людину. Також немає доказів, що здорові невакциновані люди можуть захворіти на грип після контакту з людьми, вакцинованими за допомогою назального спрею. 

Людина, яка нещодавно отримала вакцину у вигляді назального спрею, може протягом кількох днів (до тижня, у рідких випадках — довше) отримати позитивний результат при тестуванні на грип. Це пов’язано з тим, що вакцина містить штами вірусу, які реплікуються в дихальних шляхах із нижчою температурою (як-от носова порожнина), ніж температура тіла. Оскільки в перші дні після вакцинації в носовій порожнині присутні штами вірусу, забір зразків може дати позитивні результати.

Згідно з останньою доповіддю BCCDC про захворюваність на грип, станом на 1 травня 2021 року за весь сезон грипу в провінції зафіксували лише один випадок захворювання на грип. Представники BCCDC припускають, що різке падіння захворюваності на грип пов’язане з боротьбою проти COVID: карантинні обмеження, більша увага до соціальної дистанції, регулярного миття рук, носіння масок допомогли зменшити ризики інших захворювань. VoxCheck раніше писав, що подібні тенденції можна спостерігати в інших країнах на тлі боротьби з пандемією COVID-19. Водночас немає підстав вважати, що співробітники в сфері охорони здоров’я почали маніпулювати стастисткою і записувати хворих на грип як хворих на COVID-19. Діагноз COVID-19 та наявність в організмі людини коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19 визначається переважно ПЛР-тестуванням. Тест ПЛР дозволяють відрізнити коронавірус від інших вірусів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі