МАНІПУЛЯЦІЯ: У канадському парламенті аплодували воєнному злочинцю з СС «Галичина»

МАНІПУЛЯЦІЯ: У канадському парламенті аплодували воєнному злочинцю з СС «Галичина»

28 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
309

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де канадський парламент під час виступу Зеленського стоячи аплодує нібито нацисту з 14-ї добровольчої піхотної дивізії СС «Галичина» Ярославу Гунько. Його та дивізію звинувачують у воєнних злочинах, зокрема у знищені польських населених пунктів. 

Це маніпуляція. Так, Ярослав Гунько справді був членом дивізії СС «Галичина», яка входила до складу військ Гітлерівської Німеччини. Проте ні Нюрнберзький процес, ні Комісія Дешена у Канаді не звинуватили дивізію у нацизмі та вчиненні воєнних злочинів. 

Скриншот допису

Канадський парламент зустрів 98-річного Ярослава Гунька стоячою овацією під час візиту президента України Володимира Зеленського. Він служив в українській дивізії «Галичина», а після закінчення Другої світової війни емігрував до Канади. 

Дивізія «Галичина», або ж 14-а гренадерська дивізія фронтових військ СС «Галичина» — одне з військових формувань військ Німеччини у 1943-1945 роках, яке базувалося на території Східної Галичини. Українська дивізія не входила до структури загальних СС (Allgemeine SS), які брали участь в каральних операціях на окупованих територіях, зокрема Голокості. Підрозділ належав до Військ СС (Waffen SS), призначених для бойових дій на фронті поруч із Вермахтом.

Після Другої світової війни на Заході жоден із емігрантів, які були членами дивізії «Галичина», не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів. 

Так, історикиня Яна Примаченко пояснює, що дивізійники пройшли британську перевірку, яка не виявила причетність дивізії до воєнних злочинів. Натомість саме радянська влада зробила багато, щоб дискредитувати «Галичину». 

В обвинувальному акті Нюрнберзького процесу, який тривав із 20 листопада 1945 року до 1 жовтня 1946 року та розглядав воєнні злочини нацистів, немає жодних згадок про бійців дивізії «Галичина». Подібного висновку дійшли у Канаді у 1986 році після Комісії Дешена, яка розслідувала факти можливої присутності у Канаді воєнних злочинців, зокрема з України. Нікого з учасників української дивізії комісія не звинуватила у скоєнні воєнних злочинів під час Другої світової війни. 

Також, як вказує історик Роман Пономаренко, дивізія СС «Галичина» не була причетна до знищення польських населених пунктів та не скоювала воєнних злочинів проти поляків. «Галичину» часто помилково ототожнюють з 4-м галицьким добровольчим полком СС, причетним до злочинів на польській території, проте цей підрозділ існував окремо і до дивізії не відносився.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний