МАНІПУЛЯЦІЯ: У країнах з високим рівнем вакцинації більше нових випадків COVID-19

МАНІПУЛЯЦІЯ: У країнах з високим рівнем вакцинації більше нових випадків COVID-19

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
703

Перевірка фактів у рамках співпраці з Facebook

У мережі поширюють дописи (наприклад, тут, тут і тут) про те, що в країнах та залежних територіях із високим рівнем вакцинації населення реєструють більше випадків COVID-19, ніж у країнах з повільнішими темпами вакцинації. Нібито на Мальті, Сейшельських островах, у Гібралтарі та Нідерландах, які лідирують за темпами імунізації населення, тепер більше заражень. Тому вакцинація лише шкодить, стверджують у соцмережах.

Однак це неправда: автор маніпулює статистикою та не враховує, що в різних країнах — різні масштаби тестування населення. 

Хибна теза: До початку масової вакцинації на Сейшельських островах було зафіксовано лише 531 випадок і 1 смерть, через 7 місяців — 17 тисяч випадків і 77 смертей.

Головні причини спалаху на Сейшелах — це послаблення карантинних обмежень всередині країни та відкриття кордонів для туристів. Вакцинація все ж мала свій ефект: дві третини заражених в основному мали слабкі симптоми чи зовсім їх не розвинули. 80% відсотків госпіталізованих з COVID-19 на Сейшелах не були вакциновані.

Незалежні фактчекери з The Conversation Australia пишуть, що для досягнення колективного імунітету на Сейшелах було недостатньо вакцинованих. Крім цього, на островах поширювалися нові штами коронавірусу — Дельта та Бета. Ці штами є набагато заразнішими, аніж ті, що були на початку пандемії. А ці варіанти до певних вакцин (як, наприклад, AstraZeneca має низьку ефективність проти штаму Бета, який раніше називали південноафиканським, адже вперше його виявили у ПАР). 

Хибна теза: За останньою статистикою, Україна лише на 127 місці у світі за кількістю щоденних випадків COVID-19. Це кращий показник, аніж у США, Росії, Франції, Нідерландах тощо. При цьому вакцинованих в Україні менше, ніж у цих країнах.

Ця теза маніпулятивна. У статистиці, яку наводить автор, не розглядається кількість протестованих. А це прямо впливає на кількість виявлених випадків коронавірусу в країні. За даними Our World In Data, в Україні проводиться 0,43 тестів на тисячу людей. У США проводять 3,27 тестів на тисячу людей, а в Ізраїлі — 15,83. Тож порівнювати рівень захворюваності без врахування кількості простестованих некоректно. 

До того ж важливо враховувати, що країни перебувають на різному етапі досягнення колективного імунітету через два фактори: вакцини, які вони переважно використовують, та штами коронавірусу, які циркулюють на їхній території. Наприклад, якщо ефективність вакцини нижча за 60%, то вона не зможе сформувати стійкий імунітет у населення. Професорка глобального біозахисту з Інституту Кірбі Райна Макінтайр (Chandini Raina MacIntyre) пояснює: чим нижча ефективність вакцини, тим більше потрібно вакцинувати людей. А в багатьох країнах виявляють більш заразну та стійку до вакцин, ніж інші штами, Дельту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний