МАНІПУЛЯЦІЯ: У Києві почався дефіцит продуктів — у супермаркетах продають зіпсовані овочі

МАНІПУЛЯЦІЯ: У Києві почався дефіцит продуктів — у супермаркетах продають зіпсовані овочі

31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
697

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що в Києві почався дефіцит продуктів. Як підтвердження наводять фото зіпсованих овочів в одному з супермаркетів.

Утім, це маніпуляція. На фото — не лише зіпсовані овочі. Місцева влада не повідомляла про масовий дефіцит продуктів.

Скриншот допису

Зворотний пошук фото у Google Images показав, що цю світлину поширили кілька українських новинних сайтів. Але ці медіа, згідно з оцінками Інституту масової інформації (ІМІ), не відповідають журналістським стандартам. На це вказує декілька чинників: посилання на ненадійне джерело (телеграм-канал «Киевский движ»‎); автор фото з супермаркету невідомий, його ім’я не вказано; статті написані емоційно-забарвленою мовою (яскраві епітети й порівняння); неповнота викладу інформації (не вказано, де і в якому супермаркеті знайшли зіпсовані овочі). Ці медіа стверджують, що дефіцит продуктів визначається тим, що мережа супермаркетів продає зіпсовані овочі за підвищеними цінами. 

Автор допису стверджує, що на першому фото — зіпсована морква. Насправді на фото видно пророслу моркву. Причиною того, що морква проросла, могли стати неправильні умови її транспортування чи зберігання. Пророслу моркву можна вживати, якщо вона не має білого нальоту та коричневих плям. Проросла морква зазвичай має прісний смак, але така морква цілком підійде для приготування страв.  

На фото можна також помітити моркву, яка не проросла, вона знаходиться під пророслою. На другому фото помітні ящики з незіпсованими червоними та невеликими жовтими помідорами, які стоять на підлозі. На третьому фото біля декількох червоних помідорів, які почали гнити, також є незіпсовані. 

Місцева влада та інші українські ЗМІ не повідомляли про дефіцит продуктів у Києві та області, про проблеми з постачанням також не заявляли у великих українських мережах супермаркетів. 

5 січня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський в інтерв’ю телеканалу «Рада» зазначив, що в Україні немає дефіциту базових продуктів харчування. Він додав, що деокупація частини Херсонської області, ймовірно, частково відновить у 2023 році обсяг овочів, фруктів та ягід, дефіцит яких спостерігався у 2022-му. 

Російські та проросійські медіа поширюють інформацію про «дефіцит» продуктів, аби посіяти панічні настрої серед українців. Раніше ми вже спростовували фейк про те, що у Києві нібито дефіцит хліба. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний